MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Kültür-Sanat » Başkan Topbaş’a sanatkârlardan tam not
Başkan Topbaş’a sanatkârlardan tam not


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında Sultanahmet Meydanı’nda kurulan Asırlık Tatlar ve Sanatlar Fuarı’nı ziyaret etti. Topbaş, fuarda kendi elleriyle yaptığı ebru ve porselen boyama örnekleri ile asırlık sanatlara verdiği önemi vurguladı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un asırlık tatlarının ve sanatlarının yaşatıldığı Sultanahmet Meydanı’ndaki Asırlık Tatlar ve Sanatlar Fuarı’nı gezdi. Cam, ebru, çini, tezhip sanatı, halı dokuma, sedef işi, porselen gibi geçmişi çok eskilere dayanan mesleklere ait stantların yer aldığı fuarda sanatkârlarla birlikte porselen boyayan, ebru ve hediyelik eşyalar yapan Başkan Topbaş, sanatçılardan tam not aldı.
Fuardaki dükkânları tek tek gezerek sanatkârlar ve esnafla sohbet eden Başkan Topbaş, Türkiye’nin unutulmaya yüz tutmuş sanatlarının ve tatlarının bu çarşıda yaşatıldığını söyledi. Vatandaşlar ve turistler, Kadir Topbaş ile bol bol fotoğraf çektirdiler. Fuarın çok önemli bir açığı karşıladığını ifade eden esnaf ve sanatkârlar da sanata ve sanatkâra önem verdiği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.
Fuarı ziyaret edenler, asırlık sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme şansına sahip oluyor. Ayrıca kaynak suları, baklava, sütlü tatlılar, helva, lokum, yoğurt ve kurutulmuş gıdalar gibi özü İstanbul’a ait olan tatların tadına bakabiliyor, tarihi ve üretimi hakkında bilgiler de edinebiliyorlar.

📆 24 Temmuz 2013 Çarşamba 16:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR