MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » İstanbul Medeniyet Üniversitesi yeni eğitim-öğretim yılını açtı.
İstanbul Medeniyet Üniversitesi yeni eğitim-öğretim yılını açtı.


İstanbul Medeniyet Üniversitesi
2013-2014 Eğitim – Öğretim Akademik Yılını Açtı

Medeniyetlerin beşiği İstanbul’da 9. Devlet Üniversitesi olarak 2010 yılında kurulan İstanbul Medeniyet Üniversitesi, 30 Eylül 2013 Pazartesi günü Maltepe Yerleşkesinde gerçekleşen tören ile yeni eğitim-öğretim yılını açtı.
Geçtiğimiz eğitim-öğretim dönemine Edebiyat ve Siyasal Bilgiler Fakülteleri ile başlayan İstanbul Medeniyet Üniversitesi, yeni eğitim-öğretim dönemine de Tıp Fakültesi ile merhaba dedi. Törene başta İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur olmak üzere akademik, idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.
İstanbul Medeniyet Üniversitesinin Medeniyetler başkenti İstanbul’da 9. devlet üniversitesi olarak 2010 yılında kurulduğunu belirten İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur: “11 fakülte, 4 enstitü ve 2 yüksekokul ile sosyal bilimler, fen ve mühendislik bilimleri, sağlık bilimleri ile Türkiye’nin gelecekte büyük ve öncü bir üniversitesi olması hedeflenmiştir. İstanbul Medeniyet Üniversitesini, Türkiye’de lisans eğitimine ağırlık veren mevcut üniversitelerden farklı olarak, yüksek lisans ve doktora programları ağırlıklı bir araştırma üniversitesi olmasını hedefledik. İstanbul Medeniyet Üniversitesi akademik ve idari kadrosuyla, öğrencileriyle, yerleşkesiyle, kütüphanesiyle, yaptığı araştırmalarıyla dünyanın en seçkin üniversiteleri arasında yer almayı hedeflemektedir. Bilginin en önemli güç kaynağı olduğu günümüz ve geleceğin dünyasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi en önemli bilgi üretim merkezlerinden biri olacaktır. ”dedi.

Uluslararasılaşmanın öneminden bahseden Okur sözlerine şöyle devam etti:” Avrupa Birliği programlarından yararlanarak ortak projeler yapıp bilgi ve tecrübenin üretime dönüşmesini sağlayacak, Öğretim elemanları ve araştırıcıların bu programlara katılma ve proje yapmaları teşvik ediyoruz. Bunun için 20’ye yakın üniversite ile işbirliği protokolü imzaladık.
Nihai öğrenci sayımızı 15.000 olarak belirleyerek,  lisans ve lisansüstü öğrenci oranını %50 olarak gerçekleştirmekle araştırma üniversitesi olma hedefimizi gerçekleştirme kararlığındayız. Lisansüstü eğitimi vermeden araştırma üniversitesi olmaktan bahsedemeyiz. Üniversite ve bilimin geleceği lisansüstü ve özellikle de doktora eğitimine bağlıdır. Dünyanın önde gelen 20 üniversitenin hepsi de araştırma üniversitesidir ve bunlar ABD, Çin, İngiltere gibi gelişmiş ülke üniversiteleridir.
İstanbul Valiliği ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile imzaladığımız protokol ile 25 Mayıs 2011 tarihinde Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi üniversitemiz çatısı altında hizmet vermeye başladı. İstanbul Medeniyet Üniversitesinin sağlık alanında eğitim ve uygulama hizmetlerinin etkin bir şekilde karşılanmasını sağlayacak bu işbirliği ile Tıp Fakültesi öğrencilerimizin eğitimini aynı zamanda tıpta uzmanlık öğrencilerimizin eğitim, araştırma ve hizmet faaliyetlerini bu hastanede etkin bir şekilde gerçekleştireceğiz.”
Okur’un ardından “İlk Ders”i vermek üzere İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Samastı kürsüye çıkarak sunumunu gerçekleştirdi.

📆 01 Ekim 2013 Salı 10:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR