MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Gençlik, Sivil Toplum, Toplum » YTÜ Çevre için seferber oldu.
YTÜ Çevre için seferber oldu.


YTÜ Çevre Kulübü’nün düzenlediği “Çevre Şenliği” nde elektronik atıkların doğru kontrol edilmemesi halinde çevreye verebilecekleri zararlara dikkat çekildi. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte fastfooddan – sanata her konuda çevre duyarlılığına dikkat çekildi…
YTÜ Çevre Kulübü tarafından, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü’nde düzenlenen ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği “Çevre Şenliği” nde teknolojik ürünlerin atıklarından oluşturulan ürünler ve sanat eserleri yer aldı. Şenlikte elektronik ürünlerin atıklarının doğru kontrol edilmemesi halinde çevreye verebilecekleri zararlara dikkat çekildi.
YTÜ Çevre Kulübü tarafından, Esenler Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen ‘Çevre Şenliği’ Davutpaşa Kampüsü Orta Bahçe’de gerçekleştirildi. Şenlik, çevreci kurum ve kuruluşların yanı sıra doğa, sanat ve spor kulüpleri gibi çevre duyarlılığı bulunan kuruluşları bir araya getirdi. Çivi, vida, elektrik prizi malzemeleri, cd, tel, düğme, boncuk, pil gibi atık maddelerden yapılan tablolar ve sanat ürünleri, taş sanatçılarının hazırladığı ‘doğanın çığlığı’, kadın çorabından, soda şişesinden yapılan süslemeler, ütü masasından yapılan boy aynası, tavadan yapılan gümüş işlemeli saz, tost makinesinden yapılan çanta gibi ürünler şenliğin renkli görüntüleri arasında yer aldı.
Spordan, sanat etkinliklerine, eğlenceye kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan şenlikte, kontrolsüz bir şekilde doğaya atılan elektronik ürünlerin çevreye verdiği zararlara dikkat çekildi.

IMG_2297
“TEKNOLOJİK ATIKLARDAN ELEKTRONİK KAĞNI İLGİ GÖRDÜ”
Çevre Şenliği’nde Lösemili Çocuklar yararına faaliyet gösteren LÖSEV Vakfı için elektronik atık toplama kampanyası yapıldı.  Şenlik sponsorlarından Exitcom firmasının desteğiyle toplanan elektronik atıklar sayım ve değerlendirmek üzere firmaya teslim edildi.
Ayrıca firma tarafından bilgisayar atıklarından yapılan elektronik kağnısı da şenlikte görücüye çıktı. Elektronik atıkların kontrolü konusuna teknoloji öncesi döneme atıfta bulunarak dikkat çeken elektronik kağnı öğrencilerden büyük ilgi gördü.
Etkinliğe katılan geri dönüşüm sanatçıları ve taş sanatçıları da katılımcıların beğenisini kazandı..
Doğanın çığlığı ismini verdiği eserleriyle büyük ilgi gören taş sanatçısı Hatice Şenlik, Çevre Şenliğinin beklediklerinden çok daha iyi bulduklarını ve bu tür faaliyetlerin sürekli olması gerektiğini, çevre doğa adına yapılan her türlü faaliyeti desteklediklerini belirtti.
GENÇLER ‘DOĞA İÇİN ÇAL’ KONSERİ İLE COŞTU
Çevre Şenliğinin ilk gününün son saatlerine doğru sahne alan “Doğa İçin Çal” grubu yıldızlı öğrencilerden büyük beğeni topladı.
Grubun son projesi olan Bitlis’te beş minare şarkısı çevreci gençlerden büyük ilgi gördü. Yaklaşık iki buçuk saat sahnede kalan grubun şarkıları eşliğinde Yıldız’lı öğrenciler keyifli vakit geçirdi. Konser bitimine doğru ‘Doğadan çaldığın yeter! Doğa için çal!’ grup üyeleri öğrencilerle birlikte tezahüratta bulundu.
“FAST FOOD YERİNE MEYVE ZİYAFETİ”
Çevre Şenliği’nde, sağlıksız beslenme ve obezite sorununa da ilginç bir şekilde tepki gösterildi. Hemen her organizasyonda katılımcılara sunulan aperatif ürünler ve fast food ürünleri YTÜ Çevre Şenliği’nde yer bulamadı. Çevre Kulübü üyeleri etkinliğe katılan katılımcılara verilmek üzere aperatif ürünler yerine, şenlik boyunca 150 kilo meyve dağıtarak farklı bir tepki ortaya koydu.
Etkinlik hakkında bilgi veren Çevre Kulübü Başkanı A. Semih Özdür ise kısıtlı bir zamanda çok çalışarak bu sene ilk olarak düzenledikleri çevre şenliğinin önümüzdeki dönemlerde çok daha iyi organizasyonlarla gerçekleştireceklerini söyledi. Özdür, şenliğin oluşmasında emeği geçen tüm ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

Galeri
📆 05 Ekim 2013 Cumartesi 11:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR