MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Kültür-Sanat, Manşet, Sultanbeyli, Toplum » Sultanbeyli’de Mısır Direniş Şiirleri Akşamı
Sultanbeyli’de Mısır Direniş Şiirleri Akşamı


 

Sultanbeyli Belediyesi “Daima R4bia 40 Şair 40 Şiir” adlı Mısır Direniş Şiirleri Gecesi’ düzenledi. Kültür ve sanat dünyasının yoğun ilgi gösterdiği gecede, şiirler Mısır halkı ve zulme uğrayanlar için okundu.

 

Kültür sanat sezonunu geçtiğimiz günlerde muhteşem bir galayla açan Sultanbeyli Belediyesi, yine çok konuşulacak bir programa imza attı. Belediye Mısır’da gerçekleşen zulmü düzenlediği “Daima R4bia 40 Şair 40 Şiir” adlı Mısır Direniş Şiirleri Gecesi’yle unutmadı. Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa ilçe kaymakamı İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, il genel ve belediye meclis üyeleri, basın mensupları ve çok sayıda ilçe sakini katıldı.

 

“Bu Zulüm İçimizi Sızlattı”

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin programda yaptığı açılış konuşmasında Mısır’daki zulmün millet olarak içlerini sızlattığını ifade etti. Keskin, “Başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ülkemiz bu zulme sessiz kalmadı ve aktif olarak uluslararası arenada mücadele etti. Darbeye karşı Adeviyye’de başlatılan demokrasi mücadelesinin bir yansıması olarak vicdanın sesi olan şairler, Mısır’daki acıyı şiirlerle kalplerimize kazıdılar. Bu akşam da değerli şairlerimizle birlikte onların silahlarından daha büyük bir silah olan şiirle, tüm dünyaya sesimizi duyurmak için bir araya geldik. Bu gece duygularımıza, içimizdeki yangına tercüman olacak olan bu şiirler tanklara, silahlara karşı eline tek bir silah bile almadan insanlık onurunu savunan Mısırlı direnişçilere sözün en berrak halidir” dedi.

 

“Yürekten Destekliyoruz”

Mısır’da Müslümanların hayatlarını ortaya koyarak halklarının kazanımlarını korumaya çalıştıklarını kaydeden Keskin, “Mısır halkının bu mücadelesinin onurlu bir mücadele olduğunu biliyoruz ve yürekten destekliyoruz. Mısır ile derin tarihsel, kültürel ve inanç birliği olan Türkiyemiz, elinden her ne geliyorsa onunla Müslüman kardeşlerinin direnişine destek vermelidir” şeklinde konuştu.

 

Adeviyye direnişi sırasında Türkiye’nin sokaklara döküldüğünü ifade eden Başkan Keskin,  “Rabia işareti zulme karşı aynı duyguları soluduğumuzun bir simgesi oldu. Sadece Mısır için değil, ülkemizin ortak vicdanı Arakan için, Filistin için, Suriye için, Doğu Türkistan için elinden gelen mücadeleyi verdi. Elinden hiçbir şey gelmeyenler kalbiyle buğzetti” dedi.

 

Başkan Keskin’den sonra konuşan ilçe kaymakamı İbrahim Özefe, Mehmet Akif Ersoy’un dizelerinden örnekler verdi. “Mısır da yaşananlara karşı takınılan tavra şaşırmadık, hayal kırıklığına uğramadık” diyen Özefe,  menfaat standardının Mısır da yaşananlara karşı bir ayna olduğunu söyledi. Özefe, Rabia’daki o meydanlardaki gösterilerin, oralardaki direnişin, oynanan demokrasi tiyatrosunun artık görüldüğünün, yalancı baharlara artık kanılmadığının bir göstergesi olduğunu ifade etti. Özefe ayrıca program için Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e ve emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Özefe’nin ardından projenin koordinatörü Cevat Akkanat projenin nasıl ortaya çıktığını dinleyicilere aktardı. Akkanat konuşmasına Mısır direnişinin sembolü olan Rabia selamını vererek başladı. Çalışmanın 14 Ağustos 2013 tarihinde başladığını ifade eden Akkanat, Sultanbeyli Belediyesi’nin üç dilde (Türkçe- Arapça ve İngilizce) bastırdığı “Daima R4bia Mısır Direnişi İçin Şiirler” adlı eserin nasıl ortaya çıktığını anlattı.

 

Ardından programa katılan şairler ve yazarlar hem düşünceleriyle hem de şiirleriyle Mısır direnişine destek verdi. Program toplu çekilen fotoğrafın ardından son buldu.

 

📆 10 Ekim 2013 Perşembe 09:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR