MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Toplum » Kıtaları buluşturan maratona günler kaldı…
Kıtaları buluşturan maratona günler kaldı…


 

Bu yıl 17 Kasım 2013’te 35.si düzenlenecek kıtalar arası “İstanbul Maratonu”nun tanıtım toplantısı Sepetçiler Kasrı’nda yapıldı. Tanıtım toplantısında maratonun startını veren Başkan Topbaş, “Avrasya Maratonu’nu 34 yıl önce başlatanlara ve bugüne kadar taşıyanlara çok teşekkür ediyorum. New York, Sydney Maratonları gibi artık İstanbul Maratonu da bir gündem oluşturacak” dedi.

Sarayburnu’nda bulunan Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Vodafone Türkiye Türkiye İcra Kurulu Başkan Vekili Gökhan Öğüt ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin ile çok sayıda davetli katıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un üzerinde barındırdığı değerlerle adeta bir çeyiz sandığı özelliği taşındığına vurgu yaparak, “Artık ülkelerden ziyade şehirlerin ön plana çıkmaya çalıştığı bir dünyada yaşıyoruz. Bizler de İstanbul’u bu yarışta en önde tutmak istiyoruz. İstanbul dünyada eşi benzerine az rastlanır coğrafi konuma sahip bir şehir. İşte bizler de bu özelliğini ön plana çıkaracak çalışmalara hız verdik” diye konuştu.

Başkan Topbaş, Avrasya Maratonu’nun geçen yıl “Vodefone Avrasya Maratonu” adıyla koşulduğunu hatırlatarak bu yıl maratonun isminde değişikliğe gittiklerini söyledi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Maratondan bahsedildiğinde devamlı İstanbul akla gelsin diye bu yıl 35.sini tertiplediğimiz maratonun ismini Vodafone İstanbul Maratonu olarak değiştirdik. New York, Sydney Maratonları gibi artık İstanbul Maratonu da bir gündem tutacak. Binlerce medya mensubu, spor yazarı ve dünya genelinde birçok insan yakından takip edecek. Bu heyecan verici bir değişiklik. Avrasya Maratonu’nu 34 yıl önce başlatanlara ve bugüne kadar taşıyanlara çok teşekkür ediyorum.”

35. Vodafone İstanbul Maratonu’nun dünyanın en saygın atletlerinin yanı sıra meraklılarının da geleceği bir etkinlik haline geleceğini ifade eden Başkan Topbaş, “Kültürel, sanatsal ve sportif alanlardaki organizasyonlar o kentin dünya ile olan bağlantısını geliştirmekte ve insanlar arasındaki dostluğu pekiştirmekte. Bu tür organizasyonlar aynı zamanda barışa da önemli katkı sunuyor” dedi.

İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne maraton koşularının olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kendi kişisel hayatlarımız gibi sportif maratonlar da bir insanın neyi başarabileceğine dair güzel bir özet. Vodafone’a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu işbirliğimizle Vodafone İstanbul Maratonu dünyanın en saygın en etkili ve katılmak isteyen atletlerin de heyecanla beklediği bir maraton olacaktır. Biz göreve geldiğimizde saygın ve seçkin maratoncuların katılması için fedakârlıklar yaptık. Burada hem kendi Türk atletlerimizi de teşvik etmek için farklı bir ödül sistemi yaptık. İnanıyorum ki her geçen gün çok daha farklı olacak ve Türkiye’den de madalya alan sporcularımız olacaktır.
Bu tip organizasyonlar ayrıca kent ekonomisine de katkı sunuyor. İstanbul bir ülke özelliği gösteriyor, şehir değil. Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük bir kent özelliği gösteriyor. Yöneticiler olarak kurumsal taassupları bir kenara bırakıp bu kenti dünyaya açık, barışçıl bir kent olarak yerini almasını istiyoruz. 8500 yıllık tarihi geçmişi var. Birçok medeniyet burada iz bırakmış, böyle bir kent çok daha iyi yerlerde olmayı hak ediyor.”

Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Vekili Gökhan Öğüt’te amaçlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İBB Spor AŞ ile birlikte İstanbul Maratonu’nu  dünyanın en büyük maratonları arasına sokabilmek olduğunu söyledi.  Yurt içinde ve yurt dışında tanıtımlar yaptıklarını ifade eden Öğüt, “Örneğin New York Maratonunu 2 milyonun üzerinde izleyici takip etti ve yapılan hesaplara göre şehir ekonomisine 340 milyon dolar katkı sağladı. Hedefimiz, organizasyonumuzu bu majör maratonlar arasına sokabilmek. İlk olarak katılımı artırmayı, ikinci olarak da İstanbulluların desteğini yükseltmeyi istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandırdık. Yurt içinde ve yurt dışında tanıtımlar yaptık” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve katılımcı bazı isimler göğüs numaralarını aldı.
Göğüs numarasını katılımcılara danışarak seçen Başkan Topbaş, 34 göğüs numarasında karar kıldı. Gökhan Öğüt 542 göğüs numarasını, Alpaslan Baki Ertekin’de  52 göğüs numarasını aldı.

————-

Tanıtım toplantısının ardından Başkan Kadir Topbaş gazetecilerin gündeme dair sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin, Bayram tatili dönüşünde Esenler’deki İstanbul Otogarı’nda yaşanan yoğunluk ve Otagar’ın taşınıp taşınmayacağı yönündeki sorusuna Başkan Topbaş şu yanıtı verdi: “İstanbul  Otogarı’nın yapıldığı tarihte kent nüfusu 6 milyondu. O güne cevap vermesi için düşünülen bir otogar. Ama bugün İstanbul’da 14-15 milyon nüfustan bahsediyoruz. Bir ülke özelliği gösteren şehirde bu otogar yeterli değil. Bizim esasında Ulaşım Master Planları’nda öngördüğümüz cep otogarları başta olmak üzere yeni alan tespitlerimiz var. Harem’in kaldırılması çalışmalarımız var. Bu ileriki tarihlerde olacak. Otogar’ın şuandaki işletmesi belediyemizde değil. Mülkiyeti belediyeye ait olmasına rağmen tamamen içerideki işletme ihale ile verildiği için bizim orada katkımız olması söz konusu değil.”

29 Ekim’de açılacak Marmaray ile ilgili soru üzerine Başkan Topbaş şu yanıtı verdi: “Asrın projesi dediğimiz önemli bir proje. Bunlara tanıklık ediyoruz. Bir taraftan en doğudan en batıya bir ulaşım aksı oluşurken diğer taraftan da kent içi trafiğe de katkı sunacak. Saatte yüz elli bin yolcu kapasitesi münasebetiyle köprülerdeki sıkıntıyı bir nebze alacağına inanmaktayım. 29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluşunda en büyük armağan olacağını düşünüyorum. Gün saymaya başladık. Ulaştırma Bakanımızla da görüştük. Ekiplerimiz karşılıklı olarak çalışıyor. Şuanda banliyö hatları üzerinde çalışmalar sürüyor. Marmaray şuanda Ayrılıkçeşme’den Kazlıçeşme’ye kadar çalışacak. Kazlıçeşme’den Marmaray’a ulaşım için isteyenler için yeni otobüs hatları oluşturmaya çalışıyoruz. Diğer taraftan Ayrılıkçeşme’de Kadıköy-Kartal metrosu ile aktarma olacak”

Başkan Topbaş dünyadaki birçok kentte ana problemin trafik ve ulaşım olduğuna dikkat çekerek, “İstanbul’da günlük hareketlilik giderek artmakta ve biz de yatırımlarımızın büyük bir bölümünü ulaşıma ayırdık. Ulaşımla ilgili başta metrolarla ilgili açıkça söyleyeyim kesenin ağzını açtık. Metro deyince akan sular duruyor ve yatırımlarımızı metroya yönelttik. Gelişmiş bir kentin en iyi ulaşım aksı olan metrolar için seferberlik var. Belki bugün sıkıntılar çekiyoruz ama yarın İstanbul çok daha farklı olacak. 2016’da 7 milyonluk bir kapasiteye kavuşmuş metro 2019’da inşallah 11 milyon günlük kapasiteye kavuşmuş İstanbul metrosundan bahsediyoruz” diye konuştu.

Esenler Otogarı’na Anadolu’dan gelen araçların da giriş yapması ve trafiğe neden olması ile ilgili bir soru üzerine de Başkan Topbaş “Anadolu yakasına tek noktaya otogar toplanması yerine cep otogarları ile binlerce otobüs hareketi o bölgede ciddi bir yoğunluk ortaya getirmekte. Yerlerinin bize tahsisleriyle ilgili çalışmalarımız var. Bu cep otogarlarının da ulaşım sistemleriyle entegrasyonu yapılacak” cevabını verdi.

 

📆 22 Ekim 2013 Salı 18:22   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR