MENÜ ☰
Ramazan Ayı
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Büyükşehir, Ekonomi, Flaş, Toplum » Doğalgaza zam var mı?

Doğalgaza zam var mı? 


Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz fiyatlarına kasım ayında da zam yapılmayacağını söyledi.

Kuzey Irak’tan enerji konusunda yapılan açıklamalar ve boru hatlarının yapımında Türkiye’nin nasıl bir pozisyonu olacağı konusunda açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bizim merkez Irak hükümeti ile geliştirdiğimiz anlaşmalar var, hem de Kuzey Irak ile alakalı yaptığımız sözleşmeler var. Türkiye petrol ve doğalgaz ihtiyacını farklı ülkelerden karşılamak durumunda. Nasıl bir Rusya’dan, Azerbaycan’dan, Nijerya’dan doğalgazalıyorsak, hemen yanımızdaki Irak’tan bunu tedarik edebiliyor olmamız lazım. Son 2 gün içinde yaptığımız görüşmeler, şuana kadar yaptığımız özel hukuk hükümlerine ait olan ticari sözleşmelerin daha da olgunlaşması anlamına geliyor. Bizim herhangi bir tarafı tutmak gibi bir tutumumuz olmaz. Irak halkının tamamınındır bu kazanımlar. Bizim merkez Irak mı, yoksa Kuzey Irak mı sorusu yanlış olur. Bütün Irak halkı ile normalleşmenin, ora ile gelirlerin artırılması Türkiye’nin hedefleri arasındadır. Siyasi sınırlar sabit kalmak kaydıyla Türkiye enerji sınırlarını her ülkede genişletmek durumundadır. Yerli kaynaklarından daha fazlasını tedarik etmek durumundadır. Mevcut petrol boru hattı ile alakalı atıl kapasitenin kullanılması Irak adına doğru bir karar olacaktır. Biz merkez Irak hükümetinin iki tane temel büyük hassasiyeti var, bunlar doğru hassasiyetler. Bir tanesi miktarın belirlenmesi, diğeri de paralandırılması ve bunun tahakkuk edilmesidir. Türkiye bu hassasiyetlere dikkat gösterecektir. Türkiye sınırından herhangi bir malın girip çıkması gümrük mevzuatına tabi konulardır. Burada oluşacak bütün artı gelirler Irak’ın normalleşmesi adına konan bir katkı olacaktır” diye konuştu.

İKİNCİ BORU HATTI

“İkinci boru hattı için Türkiye nasıl bir rol oynayacak?” sorusu üzerine Yıldız, “Basra civarındaki petrollerin gerek Bağdat’ın, gerekse Bağdat’ın güneyindeki petrollerin Hürmüz’den çıkmasının belli bir kapasitesi var. Artan kapasitenin daha sağlıklı bir yoldan dünya pazarlarına ulaştırılmasının yolu Türkiye üzerindendir. ‘Basra tarafından gelecek yaklaşık bin 200 kilometrelik boru hattının ortaklık çalışmasında, yapımında ve dizaynında bizle olmak ister misiniz?’ demişlerdi, bizde ‘evet’ demiştik. Yeni bir boru hattının yapılması bu manada doğru olacaktır. Yaptığımız görüşmelerde Irak’ın tamamı için son derece olumlu gelişmeler var” ifadelerini kullandı.

“ZAM YOK”

“Kasım ayı geldi doğalgazzam bekleyelim mi?” şeklindeki soruya net bir cevap veren Bakan Yıldız, “Doğalgaza zam yok” dedi.Meclis Genel Kurulu’nda yaşanan başörtüsü gelişmesini de değerlendiren Yıldız, “Bu bir normalleşme sürecidir. Türkiye’nin enerjisini teksif edeceği, yoğunlaşacağı çok fazla konu var. Bundan sonra Türkiye’nin daha ileriye bakmasıyla ilgili yapacak işlerine yoğunlaşması kanaatindeyim” diye konuştu.

 

Etiketler: , , ,
📆 01 Kasım 2013 Cuma 17:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR