MENÜ ☰
Ramazan Ayı
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Ekonomi, Manşet, Toplum » Simide Yüzde 50 Zam Kapıda

Simide Yüzde 50 Zam KapıdaTamamı ithal edilen susam fiyatının 4 liradan 10 liraya çıkmasıyla simit fiyatlarında yüzde 50 bir artış bekleniyor. Simit fiyatı 2011 yılında 100 kuruş (1 TL) olarak açıklanmış ve o günden bugüne artış olmamıştı.
Dar gelirlilerin büyük bölümünün öğünleri geçiştirmek için alıp yediği simitteki önemli orandaki artış beklentisi, sektör temsilcileri tarafından da doğrulandı. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Un-İş Esnaf Odası’ndan zam talebi geldiği taktirde girdi maliyetlerindeki artışa göre bir zammın söz konusu olacağını söyledi.
Yılmaz, ülkemizde tüketilen susamın tamamının Sudan, Pakistan ve Nijerya gibi ülkelerden ithal edildiğini bildirdi. İthalat fiyatındaki artışın da simide yansıyacağını ifade eden Yılmaz, ilgili odadan talep gelmesi halinde İSTESOB Tarife Komisyonu’nun girdi maliyetlerine göre zammı belirleyeceğini söyledi.
İstanbul Un-İş Esnaf Odası Başkanı Ali Yücel de hem susamda hem de undaki artışa dikkat çekerek zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Simit fiyatlarının 2011 yılından beri 100 kuruş (1 TL) olduğunu belirten Ali Yücel, “Üç yıldır zam almadık. Ancak susamdaki yüzde yüzlük artış ve undaki artıştan dolayı mecbur kaldık. 2011 yılında 50 kiloluk unu 42 liradan alıyorduk bugün fiyat 58 lira. Doğalgazda, odunda ve personel giderinde 3 yılda çok önemli artışlar oldu. Girdi maliyetlerindeki bu artışlardan dolayı bu hafta ortasında birliğimize (İSTESOB) yüzde 50’lik zam talebimizi yazılı olarak bildireceğiz” dedi.
İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , ,
📆 19 Kasım 2013 Salı 12:42   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR