MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Flaş, Genel, Manşet, Toplum » Kartal Belediye taşeron çalışanları yine eylemde!
Kartal Belediye taşeron çalışanları yine eylemde!


Kartal Belediyesi’ne bağlı iştirak şirketleri olan KARTURSAŞ ve KARYAPSAN’da çalışan taşeron işçiler toplu sözleşmeden doğan sosyal haklarını iki yıldır alamadıkları için iş bırakma ve sonrasında vizite eylemine başladı.

 

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası 2 Nolu şube yönetimi; Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ve Belediye Başkan yardımcılarıyla yaptıkları görüşmelerden sonuç alamadıklarını belirterek kişi başı her işçinin 4 ila 5 bin TL alacağı olduğunu ifade etti. İşçilerin Sosyal haklarının ödenmesi için geçmişte farklı dönemlerde eylemler yaptıklarını da hatırlatan sendika yönetimi, buna rağmen herhangi bir sonuç alamadıklarını vurguladı.

kartal-isci-eylemi-3

En son, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’le görüşen DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel-İş Sendikası Genel Yönetiminin görüşmeleri de fayda getirmemiş ve Sendika Kartal Belediyesi yönünde eylem kararı alınmıştı.

 

Alınan eylem kararının ardından Kartal Belediyesi iştiraklarinde çalışan taşeron işçiler bir gün iş bırakma ve bir gün de vizite eylemini gerçekleştirmeye başladı.

 

Sabah saatlerinde Kartal Belediyesi Esentepe İşyeri Garajında bir araya gelen çalışanlar vizite eylemi gerçekleştirerek Kartal Belediyesine bağlı Rahmanlarda bulunan hizmet binasına geldi. Buradan Çırçır’da henüz açılışı yapılmayan yeni hizmet binası önüne yürüyerek belediye başkanını protesto ettiler. Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası Bölge Başkanı Mahmut Şengül’ün de aralarında bulunduğu sendikalı işçiler ellerinde “köleliğe karşı diren işçi”, “taşeron işçi köle değildir”, “zalimin zulmüne karşı direneceğiz” dövizleri taşıyarak belediye binası önünde bir süre sloganlar atarak beklediler.

Grup adına açıklamalarda bulunan bölge başkanı Mahmut Şengül alacaklarının tahsiline dair belediye yetkilileri ile yaptıkları tüm görüşmelerde olumsuz cevap aldıklarını belirterek, kendilerine son çare olarak sokağa çıkmak kaldığını, bunun içinde bundan sonra haklarını alana kadar sokakta olacaklarını ifade etti. Konuşmasının sık sık “vur vur inlesin Altınok dinlesin” işçiler burada Altınok Öz nerede?” sloganları ile kesilen Şengül, diyalog kapımız herkese açıktır. Hiç bir şey için geç değildir. İşçiler olarak haklarımızı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Pazartesi gününe kadar ödemeler yapılmazsa eylemlerimize devam edeceğiz” diyerek grubun dağılmasını istedi. İş bırakma ve eylemlere ilişkin belediye kanadının suskunluğu devam ederken, konuya ilişkin Altınok Öz’e tepkilerin arttığı ve yerel seçimler öncesi CHP’ye zarar verdiği Kartal’da konuşulmaya başlandı.

Galeri
📆 05 Aralık 2013 Perşembe 15:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR