- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Öncü Sokak Sakinlerinin Baz İstasyonu Tepkisi

Kartal Öncü Sokak sakinleri komşu binalarında kurulmuş olan baz istasyonuna tepki göstererek baz istasyonunun kaldırılmasını istediler.

Kartal Çavuşoğlu Öncü Sokak mahalle sakinleri komşu apartmanlarının üzerine kurulan baz istasyonunun kaldırılması için eylem düzenlediler. Baz istasyonunun kurulu olduğu apartman önünde toplanan mahalle halkı sağlıklarının bozulduğunu, insan sağlığını etkileyen baz istasyonunun kaldırılmasını istediler.

Mahalle sakinlerinden, Huriye ve Ömer Gürelman çifti uzun yıllar kemoterapi gördüklerini belirterek gerileyen rahatsızlıklarının mahalleye taşındıktan sonra daha da arttığını dile getirdi. Huriye Gürelman:” ben tesadüfen baz istasyonunu fark ettim. Komşulara bunu sorduğumda hiç kimsenin haberinin olmadığını görerek birleşip bina sahibine gittik. Bize, kaldırılacağını ve bunun için 19 ay gibi bir süresinin olduğunu eğer daha önce kaldırırsa sözleşme nedeniyle karşı tarafa tazminat ödemesi gerektiğini söyledi. Bu baz istasyonları insan sağlığı için tehlikeli, hiç kimse insan sağlığıyla oynayamaz” diyerek tepkisini dile getirdi.

Uzun yıllardır Almanya da yaşayan ve MS hastası olan Ayvaz Alkaya ve eşi:” her sene tatil için buraya geliyorum. Burası benim memleketim ve burada olmak istiyorum. Buraya geldiğim zaman şikâyetlerim daha da artıyor. Burada kaldığım sürece kendimi daha sağlıksız hissediyorum. Almanya’ya döndüğüm zaman şikâyetlerim azalıyor. Eşim ise burada olduğu müddetçe nedensiz yorgunluk ve halsizlik şikâyeti oluyor” dedi.

30 senedir aynı sokakta oturduğunu söyleyen Aysel Akdağ ise:”yaklaşık bir sene önce anneme kanser teşhisi kondu ve uzun zaman kemoterapi tedavisi gördü.  Doktorumuz, hastalığın gerilemesi gerektiğini söylüyor. Fakat ne yazık ki baz istasyonu yüzünden annem iyileşemiyor. Anneme bir şey olursa bunun hesabını kim verecek” dedi.

Mahalle sakinlerinden İlker Çakıl’da sağlığımızın para ile ölçüsü olamaz diyerek:” yaklaşık 4 nesildir bu mahallede oturuyoruz. Ama birkaç yıldır baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, gece uyuyamama sabahta kalkamama gibi şikâyetler baş gösterdi. Bunun yanı sıra en önemlisi, baz istasyonunun yaydığı radyasyon dan dolayı sağlığımız kanser tehdidi ile karşı karşıya. Para için komşuluk ilişkileri ve halk sağlığı hiçe sayılıyor” dedi.

Yaklaşık 100 metre mesafe içinde Kartal Türk Kızılayı Lisesi, Sabri Taşkın İlköğretim okulu ve Sağlık Ocağı bulunan mahalle sakinleri, “İnsan sağlığı düşünülmeden, mahalle arasına insanların yaşadığı bölgelerde baz istasyonu kurulamaz. Baz istasyonu açıkça insan sağlığını etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu baz istasyonları insan sağlığı için son derece tehlikelidir” diyerek bina önünde toplanarak apartman sahibini dışarı çağırdılar.

Günü gelince kaldırılacağını söyleyen bina sahibi Sadi Ak:” benim 5 yıllık sözleşmem var. Bizlere insan sağlığını etkilemediğine dair bize 4 üniversiteden rapor girdiler. Evde bulunan elektronik eşyalar kadar radyasyon ürettiği söylendi” dedi. Yıllık 7 bin dolar aldığını dile getiren Ak:” günüm dolmadan baz istasyonunu kaldırırsam tazminat ödemek zorunda kalacağım. Bunu da ödemem imkânsız, günü geldiği zaman kaldırılacaktır” diye konuştu.

Toplanan mahalle sakinlerinin sözlü sataşmalarına maruz kalan bina sahibi Sadi Ak sözlerini tekrarlayarak kimsenin sağlığıyla oynamadığını ve günü dolduğu zaman baz istasyonunun kalkacağını söyledi.

300 den fazla imza toplayarak buraya kurulan baz istasyonunun kaldırılması için gerekli yerlere şikayet dilekçesi sunacaklarını dile getiren mahalle sakinleri: “yaydığı elektromanyetik dalgalar hakkında, günümüzde hiçbir tıp otoritesi tarafından ‘insan sağlığına zararı yoktur’ şeklinde görüş bildirilmemiştir. Tam aksine elektromanyetik dalgaların kanserin oluşumunda birinci derecede etkili olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. İnsan sağlığı, bütün ticari kazançların üzerindedir. İnsan ve çevre sağlığı bakımından son derece zararlı olan baz istasyonunun mahallemizden kaldırılarak, yerleşim yerlerinden uzak bir yere en kısa zamanda taşınmasını istiyoruz” diye konuştular.

Haber: Mefharet Keleş