MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Flaş, Toplum » Gıda Ürünlerinde Denetimi Artıracak Akıllı Ürün Takip Sistemi(ÜDTS) Hayata Geçiyor
Gıda Ürünlerinde Denetimi Artıracak Akıllı Ürün Takip Sistemi(ÜDTS) Hayata Geçiyor


 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda güvenirliği kapsamında yeni bir etiketleme ve takip denetim sistemini hayata geçiriyor. Sahte, taklit, tağşiş edilmiş ürünlerin üretimini, satışını engelleyerek, vatandaşların güvenli gıdaya ulaşmasını amaçlayan Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi(ÜDTS), İstanbul’da tanıtıldı.

 

 

Tanıtım toplantısına; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğlu, Gıda Ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak, Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Halil İbrahim Gül, İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kasım Piral, İl ve İlçe Müdürlüklerinin teknik elemanları ile sistemin uygulanacağı sektör temsilcileri katıldı.

 

 

Yeni yılda uygulamaya girecek olan sistemle; tüketiciler, ilk aşamada yedi ürün grubundaki gıda maddelerine ilişkin bilgileri internet, mobil uygulamalar, sms ve otomatik sesli yanıt sistemiyle öğrenebilecek. Sistem ilk önce Alkollü içecekler, takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları, siyah çay, bitkisel sıvı yağlar ve Bal ürün grupları üzerinde uygulanacak.

 

 

Sistemin temeli, söz konusu gıda ürünlerine yapıştırılacak tek kullanımlık etiketlere dayanıyor. Tüketiciler, satın aldıkları ürün üzerindeki basitçe sorgulayarak, ürünün kim tarafından üretildiğini ya da ithal edildiğini, ne zaman üretildiğini, son kullanma tarihinin geçip geçmediğini ürünlerin zorunlu etiket bilgilerini ve ürün hakkındaki özel uyarıları kolaylıkla öğrenebilecekler. İlgili gıda firmalarının 31.12.2013 tarihine kadar söz konusu sisteme kayıt olmaları gerekiyor.

 

Etiketler: , ,
📆 18 Aralık 2013 Çarşamba 16:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR