MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Belediye, Flaş, Pendik, Politika, Toplum » Bakan Güllüce, Pendik’te

Bakan Güllüce, Pendik’teÇevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Dumlupınar Mahallesi’nde hem tapu dağıtacak, hem de Kültür Merkezi açacak.

Pendik Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Dumlupınar Hamid Aytaç Kültür Merkezi, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından 22 Şubat Cumartesi günü hizmete açılıyor. Bakan Güllüce ayrıca tapu dağıtım törenine de katılacak.

Mahallelere kültür merkezleri kazandırmaya devam eden Pendik Belediyesi, bu kez Dumlupınar’da tamamlanan yeni hizmet halkasının açılışını gerçekleştiriyor.  20. yüzyılın en ünlü hattatlarından olan Hamid Aytaç’ın ismini taşıyan Kültür Merkezi’nde aile sağlığı, gençlik ve etüt merkezi, kütüphane, İSMEK, kreş, kafeterya, fitness ve çok amaçlı salonlar yer alıyor. Bodrum, zemin, üç kat ve terastan oluşan Dumlupınar Hamid Aytaç Kültür Merkezi, toplam 2 bin 585 m² alana sahip. Merkez, kültürden sağlığa kadar bir çok kamu hizmetini bir araya toplayarak bölge halkının ayağına getirecek.

Hamid Aytaç (1891-1982).

Dumlupınar Mahallesi’nde yapılan semt merkezi, meclis kararınca 20. Yüzyılın meşhur hattatı Hamid Aytaç ismini aldı. 1891 yılında Diyarbakır’da doğan Aytaç, Rüşdiye Mektebi’nde rik’a ve sülüs yazıyı öğrendi. Hüsn-i hat ve resim eğitimi aldı. Harb Okulu Matbaası Hattatı olarak da çalıştı. Türk matbaacılığına çinkografi, çelik üzerine resim ve yazı hakketme yani gravür, kabartma ve lüks baskı tekniğini ilk getiren hattatlardandır. Şişli Camisi’nde, birçok evde ve iş yerlerinde, Mısır ve Irak başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinde yazıları bulunuyor.

PROGRAM:

Tarih:22.02.2014 Cumartesi

Saat: 13.00

Yer:  Hamid Aytaç Kültür Merkezi, Dumlupınar Mahallesi, Mümessil Sok., No:10, Pendik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                       

Etiketler: , ,
📆 20 Şubat 2014 Perşembe 22:06   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR