- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

MİLLİYETÇİ TASFİYESİ

Milli Eğitim Bakanlığı, okul müdürlerini puanlamaya tabi tuttu. Yapılan puanlama sonucu çok sayıda okul müdürü, koltuğunu kaybetti.

“Demokratik”, “Hukuki”, “İhtiyaç var”, “Değişim güzel bir şey” gibi süslü sözler ile yapılan operasyon sonunda: Türk Eğitim Sen sendikasına mensup binlerce okul müdürü koltuğunu kaybetti.

Pendik’te bir Kartal’da bir Türk Eğitim Sen’li okul müdürü puanlamayı geçerken, Eğitim Bir Sen sendikası mensubu okul müdürlerin tamamının yerlerini koruması kafalarda soru işaretleri bıraktı.

100 puandan 60’ını 70’ini ilçe milli eğitimim elinde 30 puanı öğretmen, öğrenci ve velideyse bir okul müdürü nasıl 70 puan alamaz. İlçe milli Eğitim müdürü, kendi okul müdürüne puan vermedi mi?

“Kitap yazdın mı?” diye sorup: Kitap yazan okul müdürüne: sıfır puan, kitap yazmayan okul müdürüne: 100 puan olur mu? Puan verdiği okul müdürünü tanımayan şube müdürünün puanı olur mu? Türk Eğitim Senlilerin %99’u kaybederken, Eğitim Birlilerinin % 100’ünün kazanması nasıl izah edilir? Bu puanlama ve bu puanlar ne bilimsel, ne hukuki ne de ahlaki.

Bir hafta önce bakanlık müfettişinin ödül verdiği, bir ay önce kaymakamın teşekkür ettiği, Dünya şampiyonu öğrenci yetiştiren, Türkiye derecesi öğrencileri olan, müdüre  “başarısızsın” demek mümkün mü?

“Hangi kitabı yazdın?”, “Uluslar arası başarın var mı?” gibi bir soru olur mu? Müdür görevleri arasında kitap yazmak, uluslar arası başarı gibi bir görev mi var? Okuluna ilçe, il, Türkiye derecesi ve hatta Dünya şampiyonu kazandırmış okul müdürüne nasıl “sen başarısızsın deriz?”

Pendik’te Şevket Sabancı lisesi müdürü Kadir Demiröz, Atatürk ilköğretim okulunu defalarca Türkiye şampiyonu yapmadı mı?

Gülizar Zeki Obdan Lisesi Müdürü Mustafa Bayram, Okulunu dünya şampiyonalarına taşımış bir isim değil mi?

Süreyyapaşa ilkokulu müdürü Yaşar Yücel, yıllarca Kurtköy’de Mili Eğitimin sesi devletin gülen yüzü olmadı mı?

Öğretmenevleri müdürü Mithat Çakır, Gülüzar Zeki Obdan İlkokulu’nu yıllarca cennetten bir köşe yapmadı mı?

Türk Telekom Lisesinin başarısında okul müdürü Timur Altınay’ın parmağı yok mu?

Musa Okumuş, Kırımlı fazilet’te ÖSS Türkiye derecesi kırmadı mı, Faruk Nafiz Çamlıbel İmam Hatip Lisesi müdürü Halef Yıldız neden başarısız

Ya da şöyle söyleyelim, çocuklarımız 20 yıldır 30 yıldır bilgi ve beceriksiz müdürlerin elindeydi de siz neredeydiniz. Müfettişlerimiz dün niye başarısızlıkları tespit edip bu müdürleri değiştirmedi?

Bu puanlama: Ülkesini, milletini, devletini seven, Türkçe konuşup, Türk tarihine sahip çıkan,  ülkenin toprağı ve milletiyle bölünmez bir bütün olduğunu savunan, Müslüman Türk Milliyetçilerinin tasfiyesidir. Bu tasfiye Halide Edip Adıvar’ın İstiklal savaşı günlerini anlatan “Vurun kahpeye” adlı romanındaki “Aliye öğretmen” in tasfiyesidir.

Biliyoruz, bu işten siz de muzdaripsiniz, bir yerlerde bir yanlış veya bir hata oldu. Bize göre bu yanlış düzeltilmeli: bilgi, beceri ve başarısı ile kendisini kanıtlamış okul müdürleri görevlerine dönmelidir.

Bugün Zübeyde Hanım Öğretmen evinde yapılan mülakatlar, bu yanlışın düzeltilmesi için önemli bir fırsattır.