- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Çırçır sakinleri CHP’li Kartal Belediyesine ateş püskürüyor!

Cepte bulanan araçlara da park cezası kesilir mi? Hızlarını alamadılar herhalde, önüne gelen her araca ceza uyguladılar.

Kartal Belediyesi etrafında yaşanan otopark sorunu her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor.

Otopark sorunu yaşanan Kartal merkezde CHP’li Belediyenin yaptığı ceza uygulaması Çırçır ve Belediye caddesi semt sakinlerini çileden çıkardı. Yıllardır bulunduğu sokağa aracını park eden Rıdvan Yılmaz isimli semt sakinine, kendi aracını Çırçır caddesinde camiinin yukarısında bulunan cepe ( girinti) park ettiği halde iki gün üstüste otopark cezası kesilmesi resmen çileden çıkarmış.

Belediye Başkanlık makamına bir dilekçe ile başvurarak yazılan bu cezaların iptalini isteyen Yılmaz, yasal dayanaktan yoksun bu mantıksız uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini istediği belirtildi.

Semt sakini Rıdvan Yılmaz, gazetemize gönderdiği yazılı bilgiye göre; Kartal Belediyesi, ben yaptım oldu mantığı ile kendi yarattığı yoğunluğun cezasını biz semt sakinlerine kesiyor. Doğma büyüme  bir Çırçır’lı olarak hayatımda ilk defa evimin önünde, üstelik bir cep de park edilmiş aracıma iki gündür ceza kesiliyor. Gerek belediyeye gelip gidenlerin, gerekse yakın olan çarşıda işi olan şahısların oluşturduğu park sorununu çözmek toptancı bir yasakçılıkla olmamalı, bu da CHP Belediyesinin daha kendi bulunduğu caddenin insanlarıyla bile iletişim kuramamış olduğunu gösteriyor.

Evimin önünde trafiği engellemeyen cep içindeki araca ceza kesip, ne yapalım diyince git çarşı otoparka demenin manası bizleri adam yerine koymamaktır, gerekiyorsa kendi araçları gitsin kapalı otoparka, gece yarısı hastası olan, acil işi olan vatandaşlar neredeyse kendi araçlarına taksi tutarak gidecek…

Cadde sakinlerine, bir kart verilerek, sadece yabancı araçlara park yasağı uygulamak gibi basit bir çözümü bile düşünmeden, yasak hemşerim tavrı ayıp kaçıyor,  aşağıdaki dilekçeme cevap alamadan bu gün aracıma tekrar ceza kesilmiş, ne yapalım araçları zaten dolu olan yan sokaklardada yer kalmadığına göre denizemi atalım,

KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

24.12.2014 Tarihi saat 09.15 de evimin önündeki cepte park eden aracıma  diğer araçlarla birlikte ,……… seri nolu bir makbuzla Trafik Zabıta amirliği tarafından park cezası yazılmıştır.

1-Aracımın ve diğer araçların park ettiği yer Belediyeniz tarafından düzenlenmiş bir park cebidir ,

Trafiği engellemediği gibi 1996 yılından beri park ettiğim ve ilk defa park yasağı uygulaması gördüğüm bir yerdir.

2-Belediye binanızın mahallemize ,önceden kapalı otopark olarak yapılan binaya taşınırken  oluşturacağı araç yoğunluğu için hiç çözüm üretmeden sadece mahalle sakinlerine ceza yazarak ne yaparsınız yapın tavrı kamu hizmeti kavramı ile bağdaşmamaktadır.

3-Bıraktığınız makbuzda, ne dayandığınız ilgili yasa, ne ceza miktarı  yazılmamıştır. Bir ceza makbuzundan ziyade  gayri ciddi bir kağıt niteliğindedir.

4-Belediyelerin  Görev ve Yetkileri içinde,  Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde 16 da – Belediye trafik hizmet birimlerinin görev, yetki ve sorumlulukları içinde trafiği denetleme ve hiçbir halde trafik suç ve ceza tutanağı düzenleme yetkisi yoktur.

Bu çerçevede yazdığınız ceza makbuzunun iptali için gereğini arz ederim saygılarımla.

T. Rıdvan Yılmaz