- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

10. Festivale 10 Ülkeden Çocuk

Uluslararası Pendik Çocuk Festivali, 10. kez dünya çocuklarını buluşturuyor. 19-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festivale katılacaklar arasında bu yıl ilk kez Paraguay da yer alacak.

 

Güney Amerika ülkesi Paraguay çocukları 10. Uluslararası Pendik Çocuk Festivali’ne katılmak üzere ilk kez Pendik’e geliyor. Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramını Türk çocuklarıyla birlikte kutlayacak diğer ülkeler ise Azerbaycan, Bulgaristan, Endonezya, Kırgızistan, KKTC; Macaristan, Moldova ve Rusya.

 

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, ülkemizde 1929 yılından itibaren kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na dünya çocuklarını dahil etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu yıl onuncu kez dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimizle birlikte bu güzel günü kutluyoruz. Pendik Kaymakamlığı ve CIOFF’un (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) katkılarıyla Endonezya, KKTC, Macaristan, Bulgaristan, Rusya, Moldova, Kırgızistan, Paraguay ve Azerbaycan’dan misafirlerimizi güzel şehrimiz Pendik’te ağırlayacağız.” dedi.

Dört gün sürecek Çocuk Festivali’nde sahne gösterileri, ağaç dikme etkinliği,  geziler, yarışmalar, konserler, animasyonlar  ve oyunlar yere alacak. Festival kapsamında ayrıca Uluslararası Folklor Kostümleri Sergisi de düzenlenecek