- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Üsküdar Üniversitesi’nde liseliler “fikirleri” ile yarıştı

Davranış bilimleri ve sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi Üsküdar Üniversitesi’nin, bu yıl 2’incisini düzenlediği Davranış Bilimleri Fikir Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Birbirinden değerli projelerin yarıştığı festivalde öğrenciler aynı zamanda da tam gün süren etkinliklerde eğlendi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Davranış Bilimleri Fikir Festivalinde bu yılda çok sayıda proje yarıştı.

Festivalin bu yılki teması “Yapay zeka alanındaki fikir ve projelerinle yaşamdaki engelleri kaldır, hayatı kolaylaştır” olarak belirlendi.

Festival ile geleceğin sahibi gençlerin güncel yaşamın içinde yer almaları, farklı malzeme, teknik ve disiplinleri kullanmaları, tüm engelleri kaldırmak adına özgün fikir ve proje çalışmalarını toplumla paylaşabilmeleri hedeflendi.

Festivalde başarılı bulunan projeler Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşke’de düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Yapay zeka alanındaki çalışmaları destekliyoruz

Ödül töreninde bir konuşma yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Vekili Nesrin Kakırman, Türkiye’nin genç nüfusuna yönelik yürütülen çalışmalara her zaman destek olduklarını belirterek “Genç ve dinamik kitleyi harekete geçirmek, tüketimden çok üretime katılmalarını teşvik etmek ve onları üretkenliğe yöneltmek, gençlerin toplumsal sorunları fark etmelerini ve bu yönde çözüm üretmeye yönlendirmek amacıyla işbirliğimiz devam ediyor. Gençlerin toplumda keşfettikleri sorunlara yapay zaka kullanarak çözüm üretmelerini destekliyoruz.” diye konuştu.

Girişimcilik ve Proje Kültürü dersleri çok önemli

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı aynı zamanda da proje değerlendirme jüri başkanı Prof.Dr. Muhsin Konuk ise içinde bulunduğumuz bilgi çağında bilgiye sahip olanların bilgiye sağladıkları katkı kadar güçlü olduklarına dikkat çekerek “Artık dünya bilimine ne kadar katkıda bulunuyorsanız, dünya teknolojisine ne kadar katma değer sağlıyorsanız o kadar güçlüsünüz. Bu nedenle üniversite olarak girişimcilik ve proje kültürü dersi koyduk. Herşey bir hayalle başlıyor. Bu hayallerin devam etmesi Türkiye’nin bu alandaki çalışmalarının devamlılığı için şart” dedi.

Yapay zeka çalışmaları önem kazanıyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan ise liselilere “Gençlikten Geleceğe” başlıklı bir konuşma yaptı. Eğitimcilikte esas olanın bilgiyi zevkli ve eğlenceli hale getirmek olduğunu belirten Tarhan, “O zaman bilgi kalıcı oluyor. Bilgiyi zevkli hale getirirsek hem bilgi üretmiş oluyoruz, hem de insanlığa bir katkı sağlıyoruz. Amacımız düşünce alanında başlattığımız bu festivali geleneksel hale getirebilmek, gençlerimize özellikle düşünce alanında fırsat vermek. Çok yakın bir gelecekte beyni taklit eden yapay zeka çalışmaları önem kazanacak.” dedi.

İyi insan olmak hedefiniz olsun

Prof. Dr. Tarhan, duygusal zekânın ilk şartının kişinin kendini tanıması olduğunu da vurgulayarak “Mutluluk bilimini öğrenmeye çalışın. İyi insan olmak hedefiniz olsun” tavsiyesinde bulundu.

Okul Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenleri ve Branş Öğretmenlerinin rehberliğinde, lise 9- 10- 11- 12. Sınıf öğrencilerinin her türlü bilimsel ve düşünsel üretimine açık olarak gerçekleştirilen Festivalde gençler bir yandan “Yapay zekâ alanındaki fikir ve projelerinle yaşamdaki engelleri kaldır, hayatı kolaylaştır başlığı altında hazırladıkları projeleri ile yarıştı bir yandan çeşitli etkinliklerle eğlendi.

MacBook Pro, MacBook Air, ıPad Air ve para ödüllerinin verildiği yarışmada;

İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden İlhami Osman Karakurt ve Fatih Uçar “Görme Engelliler için Akıllı Kentlerde Kullanılacak Akıllı Cihaz Tasarımı ve Geliştirilmesi” isimli projeleri ile 1’inci,

Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Türkan Baba “Manyetiksavar” projesi ile 2’inci,

Yeditepe Özel Eğitim Meslek Lisesi’nden Muhammed Alparslan ve Ali Emre Sarı “Yaklaşma Uyarı Sistemi” isimli projeleri 3’üncü oldu.

1000 TL değerindeki Jüri Özel Ödülü’nü ise;

Özel Fatih Okyanus Anadolu Lisesi Batuhan Gümüş “Kaptan”; Özel Asfa Mithat Anadolu Lisesi Dilara Öztürk “Stevya İle Sağlığımızı, Şeker Pancarı ile Doğayı Kurtarabiliriz”,

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Hilal Akar ve Aleyna Tezcan, “Batıl İnanç Olarak Görülen Nazarın Sosyolojik ve Kuantum Temelli Evren İçerisinde Nazarın Bilimsel Temellere Oturtulması”,

Bahçelievler Çoban Çeşme Anadolu İmam Hatip Lisesi Kadir Ahıska, “Engelsiz Pascal”,

Selimpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Habib Can Özmen Musab Parçıkan “Ayçiçeği Projesi” ile özel jüri ödüllerini elde etti.