- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

GÖLCÜK BELEDİYESİ?NDEN DEPREM DÖNÜŞÜM MÜDÜRLÜĞÜ’NE ZİYARET

KARTAL’DAKİ DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

Kartal Belediyesi’nin yerinde ve deprem dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürerken, yapılan çalışmalar diğer belediyelere de örnek teşkil ediyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün “önce insan” yaklaşımıyla ilçede başlattığı yerinde dönüşüm ve deprem dönüşüm uygulamaları tüm hızıyla devam ederken Türkiye genelindeki belediyelerden de uygulamalar konusunda birbiri ardına ziyaretler sürüyor.

Türkiye’de yerel yönetimin gelişmesini hedeflemek amacıyla oluşturulan, Türkiye Belediyeler Birliği ve İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği işbirliği ile yürütülen TUSELOG projesi kapsamında Kartal Belediyesi tarafından da çalışmalar devam ediyor. Kartal, Çorum, Akdeniz, Osmaniye, Gölcük ve Denizli Belediyelerinin pilot belediye olarak katılım sağladığı proje faaliyetleri kapsamında; yerel yönetimlerin çalışmalarında, hizmet planlama, karar alma ve uygulama ile izleme – değerlendirme süreçlerine katılım mekanizmalarını daha etkin kullanmalarına yardımcı olmak, vatandaşların bu süreçlerde yer alması destekleniyor. Strateji Müdürlüğü koordinasyonunda ve Kent Konseyi işbirliği ile proje çalışmaları devam ederken Gölcük Belediyesi de yapacakları çalışmalar kapsamında Kartal Belediyesi’ni ziyaret etti.

Gölcük Belediyesi’nden 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi almak üzere İmar ve Şehircilik Müdürü İnş. Müh. Berrin Özdil, Mimar Semahat Atabay, Şehir Plancısı Yiğit Saral ve Proje Personeli Fatih Genç; Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Yapılan görüşmede, Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürü Nuran Keriş, “Dönüşümde Kartal Modeli” ve dönüşüm modellerine ait uygulama çeşitlerini anlattı. Ziyarette Strateji Müdürü Burcu Yurttutan da yer aldı.

Kartal ilçe sınırları içerisinde yer alan toplam 20 mahallede yapılan dönüşüm çalışmaları hakkında detaylı bilgi verildi. Özellikle toplu yaşamın olduğu site çalışmalarından ve mahallelerde parsellerin birleşmesi ile oluşturulan ada çalışmalarından bahsedildi. Bunlara ek olarak yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirme toplantılarımıza ait sunumlar gösterildi.

Ayrıca 6306 sayılı kanun kapsamında, toplamda 2 Etaptan oluşan “Kartal Batı Merkezi Projesi” adı altında yapılan Riskli Alan çalışmamız hakkında Riskli Alan Bilgilendirme Toplantılarına ait sunular da paylaşıldı.