- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Maltepe sağlıkta sınır tanımıyor

Maltepe Belediyesi, 2015 yılının ilk 6 ayında polikliniklerinde, 54 bin kişinin muayene ve çeşitli testlerini ücretsiz olarak gerçekleştirdi.

“Daha sağlıklı, daha mutlu Maltepe” sloganıyla hizmet veren Maltepe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 2015’in ilk yarısında, göğüs, göz, genel cerrahi ve dahiliye alanlarında 14 bin vatandaş ücretsiz muayene edilerek, tedavileri gerçekleştirildi. Ayrıca, laboratuvar ve diş polikliniği hizmetleri kapsamında 40 bin kişinin EKG, röntgen, kan alımı gibi testleri, diş dolgusu ve pansuman gibi hizmetler de ücretsiz yapıldı. Mahalleler ve okullarda da çalışmalarını sürdüren sağlık ekipleri, 131 kişiyi genel sağlık taramasından geçirirken, okullarda da bin 815 kişiye ücretsiz diş sağlığı taraması hizmeti sundu. Ramazan’da da, gezici sağlık hizmetleri kapsamında bin 400 kişinin görme, işitme ve solunum fonksiyonu testleri yapıldı.

8 BİN KİŞİYE YERİNDE HİZMET

65 yaş üstü kişilerin evde bakımlarının gerçekleştirilmesine dönük olarak oluşturulan “Evde sağlık hizmetleri” kapsamında ise 8 bin 74 kişiye ücretsiz olarak destek hizmeti sunulurken, nakil ambulans hizmetinden 4 bin 735, acil ambulans hizmetinden 709 kişi yararlandı. Eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri kapsamında da, bin 610 kişiye zorunlu hijyen ve sağlık eğitimi, 2 bin 38 öğrenciye hijyen ve tuvalet kullanımı eğitimi, 154 çocuğa kötü alışkanlıklar ve şiddet eğitimi, 120 kadına kadın sağlığı ve göğüs kanseri eğitimi verildi.