- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

TÜRKİYE HASRET OLDUĞU KARDEŞLİK VURGUSUNA SİVAS PLATFORMUNDA ULAŞTI

Türkiye’nin duayen profesörleri, siyasetin önde gelen isimleri, STK temsilcileri  değerli din adamları Sivas platformunda bir araya gelerek kardeşlik ve dostluk konusunda 70 milyona ders niteliğinde konuşmalar yaptı

Sivas Platformu tarafından 12 Aralık’ta İstanbul Dedeman Oteli’nde gerçekleştirilen Birlikte Yaşama Kültürü ana konulu sempozyumda tam anlamıyla bir birlikte yaşama ve beraberlik dersi verildi.

Ülkemizin çok kritik yol ayrımlarından geçtiği bu günlerde farklı kültür, sosyal yaşam ve siyasi görüşlere sahip bireylerin bir araya gelerek oluşturdukları Sivas Platformu’ndan çok yapıcı, beraberlik örneği ve tam anlamıyla ders niteliğinde bir sempozyum İstanbul Dedeman’da gerçekleşti.

Sivas Platformu model olarak Türkiye’ye örnek oluşturuyor. Bugünkü programda tüm Türkiye’ye örnek olacak nitelikte. Türkiye de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları , tüm örgütlerin bugün sergilenen birlik ve dayanışma örneğindeki gibi faaliyetler göstermesi gerektiği vurgulandı.  Sivas Platformu- Birlikte Yaşama Kültürü gibi etkinliklerin ülke birlik ve beraberlik için çok büyük katkılar sağlayacağı ortak fikir olarak paylaşıldı

Uzlaşma, hoşgörü ve barış içinde yaşama kültürünün yol ve yöntemlerine çok gerek duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Türkiye’nin anlayış ve barış içinde yaşama kültürü konusunda prototipi sayılabilecek Sivas şehrinden işadamları ve bürokratların öncülüğünde çalışmalarını sürdüren Sivas Platformu, üzerine düşeni yaparak gerçekleştirdiği sempozyumla Türkiye’ye ihtiyacı olan fikir ve anlayış dersini verdi. Katılımcı ve konuşmacıların birbirinden çok farklı görüş ve kültürlerden olması sempozyumun başarısını daha yapıldığı sırada kanıtlar nitelikteydi.

Türkiye’nin seçkin üniversitelerinden öğretim üyelerinin, sivil toplum kuruluşları üyelerinin, gazetecilerin, düşünürlerin ve Ak Parti İstanbul milletvekili Prof. Dr. Edibe Sözen, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp’ün katılımıyla gerçekleşen sempozyum üç oturumda gerçekleşti.

Sempozyumun açılış konuşmasını  Sancaktepe Belediye Başkanı ve aynı zamanda Sivas Platformu yönetim kurulu başkanı olan İsmail Erdem yaptı.

Birlikte Yaşama Kültürü  Modeli’nin tartışıldığı birinci oturuma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş başkanlığında Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, , Türk Ocakları şube başkanı Dr. Cezmi Bayram ve Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pervin Somer katıldı.

İkinci oturumun konu başlığı ise Modern Dünyada Birlikte Yaşama idi. Bu bölümün oturum başkanlığını Prof. Dr. Mustafa Koçak yaparken Avni Özgürel, Oral Çalışlar ve Ali Bulaç gibi kıymetli gazeteciler, Doç. Dr. Ergün Yıldırım ve Yrd. Doç. Dr. İrfan Çiftçi katılımcılar arasındaydı.

Geçmişten Günümüze Anadolu’da Birlikte Yaşama Kültürü: Sivas Örneği konulu son bölümde ise Tunceli Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ  oturum başkanlığı yaptı. Bu bölümün konukları ise Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Prof. Dr. Metin Bozkuş, gazeteci-yazar Ahmet Özdemir, Doç. Dr. Galip Eken, Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Subaşı’ydı