- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Kartal İhsan Zakiroğlu Ortaokulunda etkileyici 15 Temmuz anma programı

Başarılarıyla, yaptığı proje ve çalışmalarla sürekli gündemde olan Kartal İhsan Zakiroğlu Ortaokulu, tüyleri diken diken eden bir organizasyona imza attı. Tören ve anma programında coşku, sevinç, hüzün ve gözyaşı bir aradaydı.

15 Temmuz gecesi yapılan hain darbe girişimi sonucunda şehit ve gazi olan kahramanlarımız minnet, şükran ve rahmetle yad edildi. Gözyaşları sel oldu. Yapılan anma programı ile tüyler diken diken oldu.  Dualar okundu.

Okul müdürü Atilla Necdet Aydın;  Eylül  ayının ilk haftasından itibaren çalışmalara başlandığını ve öğretmenler Göknur Aslan, Selçuk Tütak, Oya Bayrak, Esra Türk, Gökhan Karagöz ve Fahriye Dabakoğlu’ndan oluşan komisyonun hassasiyetle çalıştığını söyledi. Bu destanın aynen Çanakkale’de olduğu gibi nesilden nesile aktarılması gerektiğini, maddi manevi birçok bedel ödenerek yapılan mücadele sonucu bize bırakılan ulvi emanete sahip çıkmanın boyunlarının borcu olduğunu ve bu konuyu çok önemsediklerini belirtti.

Anma programında konuşan okul müdürü Atilla Necdet Aydın şunları ifade etti:

”15 Temmuz gecesi milletimizin;  kökü nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okumasıdır. Bu meydan okumayı sadece şu veya bu kesim değil, hamdolsun milletimizin tamamı yapmıştır.

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.

Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla ,tanklara, uçaklara, kurşunlara karşı vücudlarını siper ederek tarih yazdılar. Şehit olan tüm vatandaşlarımız terörle mücadele kapsamındaki şehitlik statüsüne dahil edilmiştir. Hiç şüphesiz şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Bununla birlikte artık her yıl 15 Temmuz Şehitlerimizi Anma Günü’nde kendilerini hassaten yâd edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız. Sizler bir olunuz, iri olunuz, diri olunuz, kardeş olunuz, hep birlikte Türkiye olunuz.

Sevgili öğrenciler, biz bundan sonra birlikteliğimizden asla ödün vermeyeceğiz. Şer odaklarının vesveselerine kulaklarımızı kapatacağız. Allah içimizdeki şer odaklarına bir daha fırsat vermesin.

Bugünkü Türkiye 15 Temmuz akşamı Türkiye’sinden daha güçlüdür. Çünkü hastalık teşhis edilip yaraya neşter vurulmuş, operasyon başarıyla sürdürülmektedir. Rabbimin yardımıyla yarınki Türkiye, bugünkünden çok daha güçlü olacaktır. Türkiye Cumhuriyetinin öyküsü bir başarı, bir uygarlaşma öyküsüdür.  Türkiye Cumhuriyeti demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır.

“ Allahu ekber ve ne mutlu Türküm!”  nidalarıyla 15 Temmuz gecesinin karanlığında bir ışık gibi parlayan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Gazilerimize şifalar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Allah yolumuzu, bahtımızı açık etsin.” diyerek konuşmasına son verdi.

Öğretmenler adına konuşan Göknur Aslan ise:

”Bugün 15 Temmuz gecesi ruhları ebediyete intikal etmiş olan şehitlerimizi anmak ve kazanılan demokrasi zaferini kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.

Sevgili Öğrenciler,

Milli şairimiz Mehmet Akif diyor ki!

 

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda,

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda,

Canı cananı bütün varımı alsın da Huda

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda

 

Bizi şefkatli bir ana kucağı gibi bağrına basan bu toprakları yabancılara çiğnetmemek, ay yıldızlı bayrağımızı ebediyen göklerde dalgalandırmak, semayı çınlatan ezanı, gönülleri yeşerten Kur’an seslerini susturmamak toprak altında yatanları rahatsız etmemek, üstündekileri de zillete ve esarete düşürmemek canla başla çalışmak her ferdin görevidir.

Bugün 81 ilimizdeki, ilçelerimizdeki meydanlarda ve tüm Türkiye’de coşkuyla, gururla söylenen özgürlük türkülerinin asıl bestekârı milletimizin bizatihi  kendisidir. 15 Temmuz gecesi sokaklarda tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Harbimizde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, Türk milleti vardı.

Bu darbe girişiminde milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyaya vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Milletimiz tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir.

Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 15 Temmuz darbe girişiminde 62’si polis 179’u sivil, 5’i asker olmak üzere 246 şehidimiz var. Rabbim onları şefkatiyle, merhametiyle kuşatsın, Peygamber Efendimize komşu eylesin.

Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır.

Bu silahlı darbe girişiminin akamete uğratılmasıyla Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir. Şairin dediği gibi:

“Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır.

Külümüzden yükselen duman bizden yanadır.

Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır.

Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.”

Bizlere bu günleri yaşatan hainler karşısında zaferi nasip eden Rabbimize hamdolsun. Hadis-i şerif mealiyle konuşmama son vermek istiyorum: “İman etmedikçe Cennete giremezsiniz.   Birbirinizi Sevmedikçe de hakkıyla iman etmiş olamazsınız.”

Törende öğrencilere dağıtılan yüzlerce bayrak havada dalgalandırılarak muhteşem manzara ile anma programına nihayet verildi.