- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Öz’den Yılbaşı Mesajı ve yıllık değerlendirmesi

Sevgili Kartallılar,

Acı ve tatlı olayları, mutluluk veren anılarıyla bir yılı daha geride bıraktık. Umutlarımız, hedeflerimiz doğrultusunda yeni yıldan farklı beklentiler içindeyiz. 2010 yılının yaşantımızda yeni bir başlangıç oluşturmasını diliyorum.

Kartal Belediyesi ailesi olarak, sizlerin gücünüzden güç alarak, ilçemizin sorunlarını çözmede, yeni projelerimizle Kartalımızı sizlere yakışır bir ilçe haline getirmekte kararlı olduğumuzu da belirtmek isterim. Yönetim anlayışımızdaki temel ilkelerimizden “Halkın içinde olmadığı hiçbir projeye evet demeyeceğimizi” bir kez daha vurgulamak istiyorum. Yapacağımız çalışmalarda, bugüne dek olduğu gibi, Kartallıların yararı birinci önceliğimiz olacak.

Göreve geldikten sonra, projelerimizi hayata geçirmek için çalışmalarımızın altyapılarını oluşturduk, bazılarını da hayata geçirdik.

* “Kartal’a engel yok” diyerek Engelliler Koordinasyon Birimimizi oluşturduk. İlçe genelindeki Engelli yurttaşlarımız için yaşamı kolaylaştırmaya dönük, bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye dönük çalışmalarımıza başladık.

*İlçemizin İstanbul’un Kültür Sanat merkezi olması için etkinliklerimize hız verdik. Festivalimizi ve kültür sanat etkinliklerimizi mahallelerimize yaydık.

*  Kartallıların denize olan hasretlerine son verebilmek için, Adalar’da 1 km. sahil şeridi olan ve Kartallıların rahatça denize girip, konaklayabilecekleri bir tesisi Kartal Belediyesi Sosyal Tesisi olarak ilçemize kazandırdık.

*Kültür, doğa turizmi yapmak isteyen Kartallıların kendi evlerindeki rahatı, konforu hissedebilecekleri Kapadokya’daki bir turistik tesisi de Kartal’a kazandırdık. Tesisimiz Kartallılara hizmet vereceği gibi, spor kulüplerinin kamplarını yapabilecekleri, kongre turizmine ev sahipliği yapabilecek kapasitesiyle de Belediye bütçesine katkı sağlayacak.

*  Yeşile hasret Kartallıların doğayla baş başa vakit geçirebilecekleri Aydos’da bin dönüm araziyi de Kent Ormanı olarak kullanılmak üzere, Kartal Belediyesi Sosyal Tesisleri arasına kattık. Aynı zamanda Kent Ormanımızın bir bölümünü de sahipsiz sokak hayvanlarımızın tedavi ve bakımlarını yapacağımız Hayvan Barınağı olarak projelendirdik.

* Kartallılara rağmen yapılmak istenen Kentsel dönüşüm konusunda da, alternatiflerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kentsel Dönüşüm yerine Deprem Dönüşüm Projesi’ni ön plana çıkardık. Bu kapsamda da, Kentsel Dönüşüm’ün Rantsal Dönüşüme, Kentsel Sürgüne dönmemesi için Deprem Dönüşüm Projesinin ilk örneği olarak, Petrol-İş Mahallesi Arzum Sitesi’nin yenilenmesi çalışmalarına, site halkıyla birlikte başladık.

* Kartal Kent Meydanı projemizi ilgili kurum ve kuruluşların işbirliğiyle sürdürüyoruz. “Meydanımızı Geri Kazanacağız” diyerek başlattığımız projemiz bittiğinde, Kartalımız küçük bir alana sıkışmışlıktan kurtulacak, esnafımızın yüzü gülecek, insanlarımız en temel ihtiyaçlarını bile karşılamak için şehir dışına çıkmak zorunda kalmayacak.

*  GDO’lu ürünler tartışmasının doruğa ulaştığı günümüzde, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle, doğal, sağlıklı, sertifikalı ürünlerin yer aldığı ve düzenli olarak tarafımızca da kontrolleri yapılan Ekolojik Pazarımızı hizmete açtık.

*  Amatör Spor Kulüplerimizi desteklemek için Kartal Belediye Spor’u kurduk. İşitme Engelliler Spor Kulübü’nü bünyemize kattık. Dragos Yelken Kulübü’ne destek vererek, çocuklarımızın ücretsiz deniz sporu yapmalarına dönük, Yelken Yaz Okulumuzu açtık.

* Yatalak hastalar da dahil yaşlı ve bakıma muhtaç Kartallılara hizmet verebilmek için Darülaceze Vakfı Huzurevi’ni devraldık. Özellikle yatalak hastaların bakımına dönük yaptığımız yenileme çalışmalarının ardından Kartal Belediyesi Yaşlı ve Hasta Bakımevini hizmete açacağız.

* Cevizli Tekel Fabrikası’nın satışa çıkarılması üzerine, Kartal’ın merkezindeki yeşil alanın ranta, talana açılmasını engellemek için buraya talip olduk. Üstünden geçen hava akımıyla sahilde, İstanbul’un su sporları yapmaya uygun tek noktasının koruyucusu niteliğindeki, doğal ağaç varlığıyla, içindeki binalarıyla bu bölgeyi, imara açmadan Sanayi Müzesi, Kültür Merkezi ve üniversite olarak değerlendirmeyi istiyoruz. Aynı zamanda arazi içinde bulunan tarihi kalıntıların gün yüzüne çıkarılması için de Kartal Belediyesi olarak girişimlerimizi başlattık.

*  Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı işbirliğiyle, ev kadınlarımızı sosyal hayata katmak ve el emeklerini ekonomiye kazandırmak için çalışmalarımızı başlattık.

*  Muhtarlarımızla her ay düzenli toplantılar yaptık. Mahalle ve site sakinlerimiz, demokratik kitle örgütlerimizin temsilcileriyle düzenli olarak görüşmelerimizi sürdürerek, sorun ve önerileri alarak değerlendiriyoruz.

* Çocuklarımızın güvenle oynayabileceği, ailelerin rahat nefes alabileceği park sayımızı da her geçen gün artırıyoruz.

* “Atıklarımız kaynaklarımızdır” diyerek, atıklarımızın geri dönüşümle ekonomiye kazandırılmasına başladık. Cam, plastik, metal, kâğıt, karton,kompozit ambalaj atıkları ve yağların toplanarak geri dönüştürülmesi çalışmasıyla projemiz hayata geçti.

* Kullanılmayan ilaçları toplayarak yardım sahiplerine ulaştırmaya başladık. Gerektiğinde sağlık işleri müdürlüğümüz ekipleri ilaçları evden teslim alarak, gereksinim duyan yurttaşlarımıza ulaştırıyor.

*  Ramazan ayında Belediyemizce verilen iftar yemeklerini tek merkezden, tüm mahallelere yayarak, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştık. 9 ayrı noktada her gün ortalama 8 bin kişiye iftar yemeği verirken, Koşuyolu Kalp Damar Hastanesi, Dr. Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Suzan Yazıcı İlk Yardım Hastanesi bölgesinde bulunan hasta yakınları için de iftar yemeklerinin yanı sıra ay boyunca sahur yemekleri verdik.

*2010’un ilk günlerinde de bölgemizde bulunan Maltepe Üniversitesi ile ortaklaşa Kartal Kent Enstitü’müzü hayata geçiriyoruz. Kent Enstitümüzde her yaş grubundan Kartallıya bilgisayar, çocuk gelişimi, otelcilik ve ağırlama, sağlık, büro hizmetleri, halkla ilişkiler, lojistik, bankacılık, sigortacılık, halıcılık, el sanatları, güzel sanatlar, kadın emeğini geliştirme, değerlendirme gibi alanlarda mesleki eğitimler vereceğiz. Üniversite onaylı ve iş-kur işbirliğiyle yapılacak kurslarımızı bitirenlerin istihdamına dönük ciddi katkılar sağlayacağız. Kartal Kent Enstitümüzde aynı zamanda kuracağımız Yazılım Atölyesinde, Kartal Belediyesi’nin yazılım gereksinimleri ücretsiz karşılanacak. Yine Kartal Kent Enstitüsü kanalıyla, güneş ve rüzgar enerjilerinin kullanılmasını sağlayarak, ilçe ekonomimize katkı sağlayacağız.

*Yerel yönetimlerce her yıl belli dönemde uygulanan toplu sünnet kampanyasını, hijyen kurallarına uyulmadığı ve kan yoluyla geçen bulaşıcı hastalıkları yaydığı için sona erdirdik. Belediyemiz Türkiye’de bir ilke imza atarak, sünneti yılın 365 gününe yaydı. Yaşına ve maddi durumuna bakılmaksızın tüm Kartallılar istedikleri tarihte, istedikleri anlaşmalı sağlık kuruluşlarında sünnet olabilecekler. Eylül ayının son hafta sonunu da Sünnet Günü olarak şenlikle kutlamaya başladık.

* Kartalkart projemiz de Mart ayında hayata geçecek. Tüm Kartallılar Kartalkart’ı ulaşımdan alışverişe, sağlıktan sosyal yardımlara, Belediye hizmetlerinden, sosyal tesislerin kullanımına kadar dek pek çok alanda kullanacaktır. Kartalkart sahipleri sunulan hizmetlerden öncelikli ve uygun fiyata yararlanarak Kartallı olma ayrıcalığını yaşayacaklar.

Diğer projelerimizi de bittikçe sizlerle paylaşacağız. Şeffaf, adil, katılımcı yönetim anlayışımızı her geçen gün geliştirerek, Kartallıların çıkarı ve yararı doğrultunda Sosyal Belediyecilik çalışmalarımızda, çıtayı daha yukarı taşıyacağız.

2010 yılının Kartallılara, Ulusumuza ve tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk ve gönenç getirmesini diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

Op.Dr.Altınok ÖZ

Kartal Belediye Başkanı