- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Tekel Çalışanlarına CHP Destekli Basın Açıklaması

 

Yaklaşık 15 gündür Ankara’da ve değişik şehirlerde eylem yapan Tekel işçilerine Türkiye Körler Federasyonu ve Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi Basın açıklaması yaptı.

Tekelin özelleştirilmesine karşı çıkan, yaklaşık 15 günden beri Ankara başta olmak üzere Tekel Tesislerinin bulunduğu şehirlerde eylem yapan Tekel işçilerine Sendikalar, Sivil Toplum Örgütleri ve Siyasi Parti’lerden çığ gibi destek yağmaya başladı.

İş yerlerinin özelleştirilmesi sonuncunda işsiz kalacakları belirtilen 12 bin özelleştirme mağduru işçilere destek amacı ile gerçekleştirilen Basın açıklaması Cevizli Tekel Tesisleri giriş kapısı önünde gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı Genel Sekreteri Mehmet Ufuk Afacan, CHP Kartal İlçe Başkanı Yüksel Çiftçi, Başkan Yardımcıları İlhan Güzel gün, Fethi Harman, Binali Kahraman ve Tekel İşçileri katıldı.

Slogan Attılar

Cevizli Tekel Fabrikaları giriş kapısı önünde toplanan yaklaşık 500 işçe Basın açıklaması öncesi “ Ölmek var dönmek yok, Yetim Hakkı yemedik Gemilere binmedik.”şeklinde slogan atarak hükümeti eleştirdiler. “çocuklarımızın geleceği ve ekmeğiyle oynamayın” şeklinde de pankartlar taşıyan Özelleştirme mağduru Tekel işçilerine yoldan geçen araçların sürücüleri korna çalarak destek verdiler.

Basın açıklaması öncesi gazetemize özel açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanlığı Genel Sekreteri Mehmet Ufuk Afacan,” Türkiye çok ağır bir geçiş döneminden geçiyor. Çok ağır olan faşizm tüm çıplaklığı ile ortada. Altı nokta Körler Derneğinin göstermiş olduğu hassasiyeti bütün vatandaşlarımızdan da bekliyoruz.  CHP var gücüyle Tekel işçilerinin yanda ve sonuna kadar da yanında olacak. Önümüzdeki günlerde çok daha büyük etkinliklerle Tekel işçilerinin yanında olacağız” dedi.

Basın Açıklaması Yaptılar

Türkiye Körler Federasyonu ve İstanbul Altı nokta Körler Derneği başkanları burada yapmış oldukları Basın ve Kamuoyu’na yönelik açıklamada şunları söylediler;

“ Geçen yıl üçüncü kez satışa çıkarılan Tekel Sigara için yapılan ihaleden en yüksek teklifi 1 milyar 710 milyon dolarla British Amerikan Tobacco (BAT) verdi 146 yıllık Tekel 17 dakikalık bir ihaleyle BAT’ın oldu.

12 bin Tekel işçisinin, ‘4C’ adı altında 10 ay süreyle düşük ücretle çalıştırılmasına karar verildi.Ancak özelleştirme mağdurları için yasayla oluşturulan 4C statüsü Tekel işçileri için neredeyse ölüm demek” denildi.

Basın açıklamasından sonra dağılan bazı kadın işçilerin ağladıkları görüldü.

 

Fethi Satıcı