MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Sağlık, Toplum » Yaşlılar evinin ilk etabı açılışa hazırlanıyor
Yaşlılar evinin ilk etabı açılışa hazırlanıyor


 Kartal Belediyesi yaşlılar bakım evinin ilk etabı yapılan hazırlıklarla hizmete girmeye hazırlanıyor. Kartal Belediyesinin Darülaceze Vakfından devir aldığı huzurevi binası, yapılan çalışmalarla ağır hasta ve yatalak yaşlılara hizmet vermek için yeniden tasarlanmaya başlandı.

 Darülaceze Vakfı tarafından sadece huzurevi olarak tasarlanan bina Kartal Belediyesinin devir alması ile birlikte ağır hasta ve yatalak hastalar için bakım evi olarak yeniden projelendirildi. 18 metrekarelik 172 adet, 55 metrekarelik 54 adet ve 90 metre karelik 2 adet konuk odası bulunan binanın, odaları yatalak ve ağır hastaların tedavi ve bakım şarlarına uygun olarak yeniden tasarlanarak dekore ediliyor.

Sedyeye bağlı yaşayan hastaların sedyeleri üzerinde yıkanması ve elverişli bir şekilde manevra yapmaları için yeniden mimari tasarım yapılan odalarda yaşlılar için bütün detaylar uygulanıp hayata geçiriliyor. Her oda için ayrı banyo bulunan binada ayrıca hem banyo hem de yatak yanında iki adet acil çağrı düğmeleri bulunuyor. 55 ve 90 m2’lik odalarda mutfak tezgahı ve mini buzdolaplarının da yer aldığı odalarda, yatakların karşısında plazma televizyonlar yer alıyor. Sigorta sisteminin her oda için ayrı olarak çalıştığı binada, ayrıca İklimlendirme sistemi de mevcut bulunuyor.

Yaşlılar evi olarak tasarlanan binada, biri servis olmak üzere beş adet asansör ve her koridorda güvenlik kameraları hazır şeklinde bulunuyor. Ağır yatalak ve bakıma muhtaç yaşlılar için her detayın düşünüldüğü bina, Aydos ormanlarının yanında ve Kartal, Pendik ve Adaları tepeden görecek şekilde manzaraya sahip olarak konumlanmış durumda.

Kapalı ve açık olmak üzere iki yüzme havuzuna sahip bina da ayrıca büyük bir de sauna yaşlıların hizmetine sunuluyor. Ses yalıtımı sağlayan mantar kaplama sinema ve konferans salonunun da hizmet verdiği binanın, bir çok hobi odası haricinde kapalı ve açık olmak üzere otoparkları da kullanıma sunuluyor.

İlk etap için çalışmaların hızla devam ettiğini ve en kısa zamanda hizmete açılacağını belirten Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, diğer etapları da mümkün olduğu kadar kısa sürede bitireceklerini ve tam anlamıyla hizmet vereceklerinin söyledi. Tam anlamı ile sosyal belediyecilik anlayışı içinde hareket ettiklerini de sözlerine ekleyen Öz “ her insan için yaşlılık değişik anlam ifade eder. Yaşlılık hayatın özel bir dönemini oluşturur. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında bir köprü kurarak, kültür ve değerlerimizi yarına taşıyan en değerli insanlardır” diye konuştu. Öz konuşmasının devamında, yaşlı kesimin refah ve mutluluğunu sağlayacaklarını ifade ederek “bizleri bu günlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak, kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak ve bu konuda sosyal projeler ile onlara destek olmak bizlerin her zaman görevidir” şeklinde konuştu.

Galeri
Etiketler: , ,
📆 07 Ocak 2010 Perşembe 16:51   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR