- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Türk Eğitim–Sen okullardaki elektrik kesilmelerine dikkat çekiyor..

Türk Eğitim –Sen   İstanbul Bölge Başkanı  Yrd. Doç. Dr. M Hanefi BOSTAN okullardaki elektrik kesilmelerine dikkat çekiyor  ve ekliyor:

 İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü 15 Ocak 2010 tarih ve 113.1039 sayılı yazısıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine Anadolu Yakasında bulunan 30 okulun 2007’den beri biriken borçlarının ödenmemesi halinde bu okulların elektriğinin kesileceğini bildirmiştir. Nitekim İstanbul’un Anadolu Yakasında çok sayıda okulun elektriği kesilmeye başlanmıştır. Sendikamıza ulaşan bilgilere göre Kadıköy’deki 30 Ağustos İlköğretim Okulu,  Öğretmen Harun Reşit İlköğretim Okulu, Semiha Şakir İlköğretim Okulu ile Melahat Akkutlu İlköğretim Okulu’nun elektriği dün kesilmiştir.

İstanbul’da İlköğretim okullarının elektrik borcu İl Özel İdaresi tarafından ödenmesi gerekirken, şu ana kadar İl Özel İdaresinin bu parayı ödemediği okullardan gelen şikâyetlerden anlaşılmaktadır. İl Özel İdaresi zaman zaman İlköğretim okullarının elektrik borcunun anaparasını ödemekte, ancak faizini ödememektedir. Örneğin bir okulun 14000 TL lik borcunun 4000 TL si Ana borç, 10000 TL si ise Faiz borcudur. Okulların elektrik borcunun faizi, anaparayı nasıl geçtiği bir türlü anlaşılamamaktadır?

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 19 Ocak 2010 tarih ve 1123 sayılı yazısıyla bütün Resmi Okul ve Kurum Müdürlüklerine gönderdiği yazıda; “Elektrik borçlarınız imkânlarınız dâhilinde ödenerek Okulunuzda elektrik kesintisi yaşanmaması hususunda gereğini önemle rica” etmektedir. Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise 19.08.2009 tasrihinde Resmi Kurum Müdürlüklerine gönderdiği emirde aynen şöyle denmektedir: “Ayedaş tarafından elektrik kesintisi için okullara gelen personele kesinlikle elektriklerin kestirilmemesine izin verilmemesini; Gereğini rica ederim”. Okul müdürleri okulun elektriğinin kestirilmemesine nasıl izin vermeyecek? Anlaşılır gibi değil.         

Görüldüğü üzere Milli Eğitim Bakanlığı bu kış gününde okulların elektrik borçlarını ödemekten imtina ederken, yükü velilerin üzerine yüklemeye çalışmaktadır. 2007 yılından beri okulların elektrik borçları neden ödenmemektedir? Okulların elektrik borçları ödenmediği için, bu borçların üzerine faiz binmekte; ihmalden ve vurdumduymazlıktan ötürü devletin kaynakları heba edilmektedir.

Milli Eğitim Bakanı okulların elektrik borçlarını ödemekle yükümlü mü, değil mi? Yükümlü ise neden bu borçları zamanında ödememektedir?

MEB’nı Sayın Nimet Çubuklu durumdan haberiniz var mı?

 Yrd. Doç. Dr. M Hanefi BOSTAN 

 Türk Eğitim –Sen   İstanbul Bölge Başkanı