MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Dikkat Çekenler, Flaş, Toplum » Kesimal, Altınok Öz yönetimi, birinci zarfı erken açtı…
Kesimal, Altınok Öz yönetimi, birinci zarfı erken açtı…


Ak Parti İl Genel ve Kartal Belediye Meclis üyesi Abdi Kesimal geçtiğimiz günlerde meydana gelen meclisi terk etme kararını ve Kartal Belediyesinin mevcut yönetiminin icraatlarını değerlendirdi.

Arif dağlar yönetiminde Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapan İnşaat Mühendisi Abdi Kesimal, Kartal Belediyesinin sahildeki 9 Palmiye ve Tansaş arasında yer alan arsa karşılığı belediyeye üç adet bina yapılması ile ilgili anlaşmanın iptali yönündeki girişimi doğru bulmadığını belirterek, aksine o anlaşmanın belediyeye avantaj sağladığını dile getirdi.

-O arsa Palmiye Bloklarının devamıydı!..

Kesimal, “Evet bugün 9 Palmiye olarak yapılan proje aslında 11 palmiyeydi. Sorun yaşanan arsayı 2005 yılında Kartal Belediyesine tapusunu kazandırmıştık..  Biz arsayı o dönem de Kartal Belediyesi tapusu olarak kasaya koyduk.

Kartal Belediyesine kazandırdığımız bu arsayı, para karşılığı olarak satmak yerine, belediye menfaati amacıyla, arsa karşılığında inşaatlar yapmak adına, (yani bu arsadan elde edilecek olan para cari harcamalara gitmesin) düşüncesiyle daha çok hizmet binası kazandırmak girişimi idi.

Arsa karşılığı 37. 000 m2 inşaat ve 4 milyon TL para…

Belediye hizmet binamız yok, Kartal merkezde ihtiyaç olan katlı otopark projemiz vardı, birde Soğanlık’taki  Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi projemizi yapmayı planlayarak ihale ettik.

 Şartımız bunlar olmazsa olmaz, yapacaksın üzerine de bir miktar para..

Bu konu meclise geldi, ve yapılan anlaşma neticesinde o arsa karşılığı olarak,  37.000- m2 inşaat (hizmet binası) ilave olarak 4 milyon TL para olarak belirlendi.

Hatta bunu biz canlı yayında da yayınladık. Sonra üç inşaat 37000 metrekare inşaat  + üzerine 4 milyon küsür belediye para kazandırarak yani yazışmayı o şekilde yaptık. Rekabeti o şekilde sağladık ve ihale oldu ve şimdi inşaatlar belli bir aşamaya kadar geldi vs. inşaatlar biraz gecikti.

Gecikme, müteahhit firmadan kaynaklandı tabi. Hatta daha önce bitmesi lazımdı bitmedi. Şimdi yeni gelen yönetimde müteahhite dedi ki:

 –Gel arkadaş bunu neden bitirmedin, tespitler yaptılar belediyenin kendi tespitleri de vardı. Ne kadar eksik kaldı? Şu kadar süre olarak da gecikti. Daha sonra Belediye başkanı Öz, kendi imzası ile anlaşmış.

Şimdi anlaşılmış bir yere kadar gelinmiş, yani gecikme bedeli maliyet hesabı yapılarak tazmin yoluna gidildi.

Geçen günlerde mecliste pat diye iptal edilecek diye gündeme geldi.

-Yani değer tespiti yapılıp kalan miktarı da nakit olarak belediye aldıktan sonra, hatta beş milyon  liralık bir çekin gününden evvel tahsili meclise gelmişti. Bütün bunlar ne için yapıldı bilmiyoruz.

Sonra Ocak ayı meclisinde bu konu gündeme geldi ki bu anlaşmayı iptal edelim.. dediler.

Niçin iptal ediyorsunuz, ne yapıyorsunuz, bunu bir konuşalım dedik yani.  Biz birşey yapmayın da demedik ama bunu bir tartışalım. Başkan Altınok Öz, ve CHP gurubu, teklif karar olarak görüşecez, diye ısrar edince bizde gurup olarak tepkimizi meclisi terk ederek gösterdik.

Onun üzerine biz tepki gösterdik.

Biz konunun mecliste görüşülmeden karar verilmesine karşıydık. Meclisin konuyu tartışmasını istedik. Dolayısıyla tartışma olmayınca dedik ki biz böyle bir dayatmaya karşı mecliste bulunmayacağız.

İşte bunu niçin yapıyorlar diye düşündüğümüz de, bana göre, Kartal Belediyesi şu an bir şey yapamıyor, proje üretemiyor, bizim dönemimizde yapılan projeleri de, siyasi düşünce farklılığından dolayı değerlendirmek istememektedirler.

Kartal’a yazık günah oluyor, diyorum…

Hatta o ihaleden on milyon para aldınız bu parayı nereye harcadınız?

Yok efendim, 2007 yılında yapılan ihalenin meclis kararı yanlışmış, Encümen kararı yanlışmış .. şu yanlışmış bu yanlışmış..

Tamamen siyasi bir karar olduğunu düşünüyorum, ama yazık oluyor yani, Kartal’a yazık oluyor.

Ben belediye binası yapılması için on yıldır uğraşıyorum farklı çözümlerde vardı ama öyle oldu, hala belediye hizmet binası için ne kadar kira veriyoruz.

Otopark, Kartal’da önemli ihtiyaç.

Oraya otopark olur mu deniliyor, otopark neden olmasın, ben inşaat mühendisiyim, ulaşım benim  konum.

Belediyenin söylediği, burasının otopark için giriş çıkışı uygun değil söylemine siz ne dersiniz?

Çok yanlış bir değerlendirme.

Büyükşehir Ulaşım Koordinasyon Merkezinin o konuda olumlu görüşü de var orada Cuma günü pazar kuruluyor, pazar o bölgeyi resmen kilitliyor. Biz onu haftanın bir günü Pazar yapalım, hatta o Cuma günü olan pazarı, pazar gününe alalım diye düşünüyorduk. Öbür günler otopark olacak.

Dolayısıyla biz öyle bir proje üretmiştik ve bunu da pazarcılar odasıyla konuşarak, anlaşarak, onlarında onayı ile yaptık.

Birinci zarfı erken açtılar…

Fakat geçmişi böyle karalayarak gitmek çok yanlış bir şey, ben bunu mecliste söyledim.

Üç zarf  hikayesi var dedim, birinci zarfı yani geçmişi kötüleme zarfını erken açtınız dedim.

Diğer zarflar nedir?

Bir hükümdar, göreve başlayan yeni hükümdara devir teslim sırasında -sana 3 tane zarf bırakıyorum sıkıştığında açarsın demiş. Bir müddet işler iyi devam etmiş. Sonra gün gelmiş sıkışmış yeni hükümdar, birinci zarfı açmış ve şu yazıyı okumuş,

Geçmişi kötüle… sonra işler yine kötüye gitmiş, ve ikinci zarfı açmış okumuş,

Etrafındakileri kötüle yardımcılarını adamlarını kötülemiş..bir müddet öyle gitmiş. Sonra sıkışmış üçüncü zarfı açmış ve,

Üç zarfta sen bırak.. yazıyormuş…

 

Evet, Birinci zarf açıldı…

Birinci zarfı açtınız hemde erken açtınız dedim. Belediye Başkanı Altınok Bey Belediye faaliyetleri olarak, Asfalt yapılıyor, sünnet yaptık, belediyede işler yürüyor diyor.

Ben çok güldüm. Belediyeciliği asfalta sünnete endekslemek belediyenin bir ufku yok anlamına gelir. Biz Avrupa Birliğine, Birleşmiş Milletlere Kartal’ın adını duyururken siz sünnetle asfaltla yetiniyorsanız yapacak bir şey yok, ne yapalım.

Kartal halkı adına üzülüyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

📆 03 Şubat 2010 Çarşamba 10:05   ·   💬 3 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR