MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Manşet, Sancaktepe, Toplum » Sancaktepe’de sigarayla mücadele çalışması hızla devam ediyor…
Sancaktepe’de sigarayla mücadele çalışması hızla devam ediyor…


Tütün ve tütün ürünlerinin zararlarından halkı korumaya yönelik 2008’de çıkan kanunla birlikte kapalı alanlarda sigara yasağının uygulanmasında Türkiye genelinde büyük başarıya ulaşıldığı görülüyor.

            Değişik kampanyalarla bu yasağı uygulama ve sigara içme alışkanlığı olanlara sigarayı bıraktırma ile ilgili resmi ve gönüllü kuruluşlar tarafından çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürüliyor.

Sancaktepe Belediyesi ve Kaymakamlığının ortaklaşa yürüttükleri sigaranın oluşturduğu sağlık problemleri ve ekonomik kayıpları konusunda bir dizi çalışmalar temmuz 2009’dan bu yana uygulanmaya başladı. Bu kapsamda “elveda sigara merhaba hayat” konulu toplantıda Sancaktepe’deki kamu kurumlarının yöneticileri ve çalışanlarına; okullarımızın müdür ve öğretmenlerine; iş yerlerinin sahip ve yöneticilerine çalışmalarla ilgili bilgilendirmeler yapıldı.  

Sigarayla mücadele kapsamında Sancaktepe Belediyesi, Sancaktepe Kaymakamlığı ve Kocaeli Üniversitesi’nin imzaladığı ortak protokolle denetim ekibi oluşturuldu.

Sancaktepe Belediyesinin broşür ve afiş çalışmalarıyla başlatılan kampanya Sancaktepe’de çok olumlu gelişmeleri beraberinde getirdi.

Yapılan çalışmaları yakından takip eden Kocaeli Üniversitesi, sigarayı bıraktırma konusundaki en fazla duyarlığı ve etkin çalışmayı gerçekleştirdiği için rektörlük adına Belediye Başkanımız İsmail Erdem ve Kaymakamımız Necmettin Kalkan’a teşekkür ve plaket sunumu gerçekleştirdi.

Ulusal ve yerel basının ilgisini çeken plaket sunum toplantısına Belediye Başkanı İsmail Erdem, Kaymakamı Necmettin Kalkan, Kocaeli Ün. Göğüs Hastalıkları ABD Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ve  belediye başkan yardımcıları katıldı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Sancaktepe Kaymakamı Necmettin Kalkan yaptığı konuşmada, kaymakamlık, belediye ve emniyetten oluşan denetim ekibiyle gerçekleştirilen denetimlerin çok etkili olduğunu ve bu konuda önemli mesafeler alındığını söyledi. Kalkan ”bu konuda Belediyemize ve Kocaeli üniversitesine verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bu bir yasaktan öte halkın sağlığı için önemli bir konu, yapılan tüm çalışmaların yasağı uygulamadan çok temel çözüm olan sigarayı bıraktırma olmalıdır.“ dedi.

 

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem de yaptığı konuşmada “belediye olarak bu konuda broşür, afiş ve konferans çalışmaları ile halkımızı sigaranın zararları konusunda bilgilendirmeye yönelik yoğun bir şekilde faaliyetlerimiz devam ediyor. Denetim ekibinin kapalı mekânlarda yasağın uygulanması ile ilgili çalışmaları aralıksız devam etmekte. Sigara tiryakilerine bu yasağı uygulamak pek hoş gelmiyor ama halkın sağlığının korunması adına olumsuz tepkilerin riskini alarak denetimleri sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Belediye olarak sigarayı bırakmak isteyenlere oluşturulan merkezle doktorlar nezaretinde sigarayı bıraktırma çalışmalarına destek olunacağını belirtti.

İlçe Sağlık Grup Başkanı İsmet Entürk yaptığı bilgilendirme konuşmasında, temmuz ayından itibaren yapılan çalışmaları özetledikten sonra yapılan denetimlerle ilgili rakamsal bilgiler verdi. Entürk, 3.223 denetimin gerçekleştirildiği çalışmaların; kahvehane, lokanta, lokal-dernek, içkili eğlence merkezleri, internet kafe, kamu binaları, ve değişik kapalı mekanlarda gerçekleştirildiğini, toplam 36 cezanın kesildiğini belirtti.

Toplantıya katılan Prof Dr. Fusun Yıldız, “belediye başkanı ve kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Bence İstanbul’da bu konuda en güzel çalışmayı Sancaktepe ilçesi yürütmektedir. Umarım diğer ilçelere çok güzel örnek olur” dedi. Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı,“yeni ilçe olmanın avantajlarını çok iyi kullanıyorsunuz sizleri tebrik ediyor, çalışanlara teşekkür diyorum. Sancaktepe ilçesi İstanbul’un en güzel çalışmalarını sürdürüyor. Tüm İstanbul’a burda oluşan rüzgârın etkili olmasını diliyorum” dedi

 

Toplantı sonrası Belediye Başkanı İsmail Erdem, Kaymakam Necmettin Kalkan ve diğer görevlilere plaket ve sertifikaları verildi.

Galeri
Etiketler: , ,
📆 11 Şubat 2010 Perşembe 15:24   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR