- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Gaziantep Mutfağı Kartal’da

Kartal Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gaziantep Mutfağının tanınmış şeflerini Kartal’da ağırladı.

Programı gazetemiz muhabiri Mustafa Telli, sizin için izledi.

Kartal Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Gaziantep Sanat ve Meslek Edindirme Kursları “ Acısıyla Tatlısıyla Gaziantep Projesi” adlı bir proje hazırladı. Proje kapsamında Gaziantep’e giden Fatma Aileyeliler, Gaziantep mutfağını yerinde gördüler.

Projede, Kartal Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini: Okul Müdürü Tuncay Oruç, Müdür yardımcısı İsmail Cem Altan, Yiyecek İçecek Hizmetleri Alan Şefi Filiz Leyla Evren ile 11 ve 12. Sınıf öğrencileri, Gaziantep’i: Gaziantep Sanat ve Meslek Edindirme Kursları öğretmenleri şef Hanefi Ekti,  Selen yetkin, Battal Yıldırım, ibrahim Özsimitçi ve Halil Usta İşletme sahibi İbrahim Kör temsil etti.

Geçen yıl gerçekleşen projenin birinci ayağında:  Gaziantep’te bir hafta kalan Fatma Aliyeli öğretmen ve öğrenciler;  Gaziantep Sanat ve Meslek Edindirme Kursları şef, öğretmen ve işletme sahiplerinden Gaziantep Mutfağı hakkında bilgi aldılar. GASMEK, Kebapçı Halil usta, Katmerci Zekeriya, Cumba Künefecisi, bir baklava imalathanesi ve Tahmis Kahvecisini ziyaret eden Fatma Aliyeli öğrenciler, malzemelerin seçimi, alımı, saklanması, işlenmesi ve sunulası aşamalarını tek tek izleyerek kafalarına takılan soruları sordular.

Gaziantep’in tarihi ve turistik yerlerini de gezen Fatma Aliyeli öğrenciler Gaziantep’in; insanına, doğasına, mutfağına, hayran kaldılar.

Projenin ikinci ayağında; Gazianteplileri ustaları Kartal’a davet eden Fatma Aliyeliler, Gaziantepli ustalarla Kartal Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir araya geldi. Gaziantepli ustalar, Gaziantep’ten getirdikleri malzemelerle; okul ortamında ve okul imkanları ile çorbalardan; Beyran ve Alaca çorbası, kebap çeşitlerinden; Kuzu şiş ve Simit kebabı, tatlılardan; Katmer ve Dolangel tatlısı ile salata yaparak, masa düzenleyip, servis ettiler.

Okul Müdürü Tuncay Oruç başkanlığında, Yiyecek içecek Hizmetleri öğretmenleri Filiz Leyla Evren, Fırat Çetiner, Hatice Çetiner, Hüseyin Kaya, Demet Beyhan, Mediha Bayan ve Müjde Sarıoğlu rehberliğinde: 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerinin gerçekleştirdiği programa;  Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Rıza Aka, Şube Müdürleri Abdullah Deniz, Bahtiyar Çakmak, Engin Tercan ve Mine Hayta, çevre okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Şefin gösterisini ilgi ve beğeni ile izleyen öğrenciler, etkinliğe katılmaktan duydukları memnuniyeti belirtirken; Gaziantepli şefler, Öğrenci ve öğretmenlerin sorularını cevaplayıp, Kartal’a gelmiş olmanı memnuniyeti dile getirip, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilere gösterdikleri ilgilerden dolayı teşekkür ettiler.

Okul Müdürü Tuncay Oruç, yaptığı konuşmada: Biz geçen yıl Gaziantep’e gittik, siz bizi Gaziantep’de çok güzel ağırlamıştınız, dilerim siz de Kartal’dan çok güzel duygularla ayrılıyorsunuz. Şeklinde konuşarak, Projede emeği geçen Gazianteplilere, öğretmen ve öğrencilere teşekkür edip, protokol üyeleri ile birlikte Gaziantepli şeflere günün anısına birer plaket sundu.

Program sonrası Fatma Aliyelilerle Gaziantepliler; objektiflere poz verip, günü ölümsüzleştirdiler.