- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Yakacık Ayazma’da ne ruhsat var, ne denetim…

Su akar devlet bakar!..

Yakacık Ayazma’da satılan kaynak sularının, Sağlık Bakanlığından ve Belediyeden izin alınmadan,  ruhsatsız  ve kontrolsüz bir şekilde satıldığı ortaya çıktı.

Valilik İl Özel İdare yetkilileri ile,  CHP’li İl Genel Meclisi Sağlık Komisyonu üyeleri,   İlhan Güzelgün, Turgay İbrahim Ağaoğlu Yusuf Günay, İrfan Acar’dan oluşan heyet, Yakacık Ayazma’da, Özel İdareye ait yeraltı kaynak sularının tespiti ve izinlerinin bulunup bulunmadığı konusunda tespit yaptı.

Yapılan tespitlerde, iş yerlerinin Belediyeden ve Sağlık Bakanlığından izinlerinin bulunmadığı ve çıkarılan suların sağlık denetiminden geçmeden ve kontrolsüz bir şekilde satıldığı tespit edildi. Denetimlerde, Kartal Belediyesi zabıta ekipleri de, iş yeri ruhsata bulunmayan işletmelere tutanak tuttu. İş yerlerinde vergi kaydının dışında diğer kurumlardan alınması gereken izinleri bulunmaması görevlileri şaşırttı.

Denetimler sırasında yapılan tespitlerde, aralarında bir cami’nin de bulunduğu bir çok yerde sondaj yapıldığı çıkarılan suyun sağlık kontrolünden geçmeden ve kayıtsız olarak satıldığı, bazı yerlerde ise elde edilen suyun, hortumla yerin altından gizlice metrelerce uzaklıkta bulunan tankerlere aktarıldığı belirlendi.

 

İlhan Güzelgün

Komisyon üyelerinden CHP  Kartal İl Genel Meclisi üyesi İlhan  Güzelgün denetimle ilgili şunları söyledi “Korkunç bir manzarayla karşılaştık. Birileri yer altı kaynak sularımızı denetimden yoksun bir şekilde vatandaşlara satıyor. Sağlık Müdürlüğü’nden izin almadan, Belediye’den çalışma izni alınmadan, bir tek vergi levhasıyla burada yurttaşlarımıza su satılıyor.  Burası yol geçen hanına dönmüş, önüne gelen kazmış, suyu almış ve satıyor. Rezalet.. Yaklaşık 8-10 yeri denetledik, yalnızca Yakacık Taşeren Su’nun ruhsatı var. Kartal’ın bu sorununu meclise taşıyacağız ve bu konunun takipçisi olacağız”

 

Konuyla ilgili Belediye Başkanı’nı da ziyaret edeceklerini ifade eden Güzelgün “Belediye Başkanımızı bilgilendirip konuyu değerlendireceğiz, Zabıtalar da tutanaklarını tuttular. Hiçbir çalışma ruhsatının olmadığını yerinde gördük. Belediye Başkanımız da bu konularda çok duyarlıdır, kendisi bu konuyu görse, vicdanen çok rahatsız olacağını biliyorum. Çok dik duruşa sahip bir Belediye Başkanımız var, bu konuyla ilgili bir dosya hazırlayıp kendisine sunacağım”

Turgay İbrahim Ağaoğlu

İl Genel Meclisi üyesi Turgay İbrahim Ağaoğlu  “Yakacık heyelan bölgesi, önüne gelen kuyu kazıyor, önüne gelen sondaj yapıyor. Burada böyle gelişi güzel kuyular kazıldıkça, bir deprem olduğunda Yakacık Soğanlık’a doğru akacak. Biz bunu engellemeye çalışıyoruz. Bu nedenle denetim yapıyoruz, ruhsatları var mı, kanuni mi çalışıyorlar bunlara bakıyoruz. Bir de burada vergi kaçakçılığı var, adam su satıyor vergi vermiyor. Burada vatandaşın hakkı yenmiş oluyor, kanunsuzluk olmaması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.