MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Yarenler Kültürü parmak ısırttı
Yarenler Kültürü parmak ısırttı


İstanbul Ilgaz Dernekleri Birliği Genç Yarenler Ekibi Yaren Gecesi Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kartal Bölegesinde oturan Ilgazlıların çok büyük ilgi gösterdiği muhteşem geceye Yarenler Kültürü, gelenek ve görenekleri adeta damgasını vurdu. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezini hınca hınç dolduran Ilgazlılar bu arada yılda bir kere de olsa bir arada olmanın mutluluğunu paylaştılar.

Geceye büyük ilgi

 

Geceye Ilgaz Dernekler Birliği Genel Başkanı Mehmet Altıntop,  Ilısılık Köyü Dernek Başkanı Şükrü Tosun, Arpa Köy Dernek Başkanı İlyas Karakuş, Yukarı Bozan Köyü Dernek Başkanı Ali Er, Yerkuyu Köyü Dernek Başkanı Mustafa Pamukçu, Kuş Çayır Köyü Dernek Başkanı Sedat Nemli, Yuvasaray Köyü Dernek Başkanı Şükrü Gündü, Başağa Mustafa Anaçal, Küçük başağa Yahya Güler, AK Parti Kartal İlçe Başkanı Av.Temurhan Yıldız, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan İspekter, Kartal Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Hasan Er, SP Kartal İlçe Başkan Yardımcısı İrfan Çakır ve çok sayıda Ilgazlı katılırken, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr.Altınok Öz’ün bez afişi dikkat çekti.

Ilgaz Dernekler Birliği Gençlik Kollarının organize ettiği etkinliklerin en önemli yanı ise büyük bir disiplin içersinde yarenliğin yansıtılması, geleneksel misafir karşılanması oldu.

Yüzyıllarca yaşatılan gelenek

 

Şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu yapıldıktan sonra İstiklal Marşımız okundu. Gecenin sunumunu yapan görevli Yaren Kültürü ile ilgili bilgilendirme yaptıktan sonra “Hoş geldiniz” konuşması yapan İstanbul Ilgaz Dernekler Birliği Genel Başkanı Mehmet Altıntop,  Anadolu Türk Kültüründe yaren kültürünün ayrı bir yeri ve önemi olduğunu vurguladı. Yüz yıllar boyunca süre gelen yarenlik gelenek ve göreneklerini yaşatmak amacı ile bu tür geceler düzenlediklerini söyledi.

Teşekkür etti

Başkan Mehmet Altıntop, şöyle devam etti:

“ Ilgaz Dernekler Birliğinin organize etmiş olduğu, Genç Ilgazlı Yarenler Derneği gecesine hoş geldiniz. Sevgili Ilgazlı hemşerilerim. Şu anda buradan baktığım zaman ciddi manada duygu yüklüyüm. Ilgaz Dernekler Birliği olarak 9 aydır İstanbul’daki Ilgazlı hemşerilerimizin sesi olmaya,Ilgazlıların birlik ve beraberliğini,Ilgazlıların bir araya gelmeleri için elimizden geldiği kadar  özveri içersinde ve dernek başkanlarıyla  tüm hemşerilerimizi bir araya getirme gayreti içersinde olduğumuzu gerçekleştirmiş olduğumuz faaliyetlerimizden ve burada ki etkinliklerde de gördünüz. Gecemize iştirak ettiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Şehitlerimiz yat edildi

 

Bu arada Ilgaz Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneklerini temsilen kısa bir konuşma yapan Ilısılık Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Tosun, “  Birlik ve beraberliğimizi tescillemek adına bu yaren gecesine istirahatınızı tertip  edip geceye teşrif ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum. Biraz önce kıymetli konuşmacı kardeşimiz Çanakkale’den bahsetti ve hep beraber onların aziz hatırasını yad etmek maksadıyla, onların manevi huzurlarında eğilerek hep beraber saygı duruşunda bulunduk. Ve milli marşımız, varlığımızın sembolü ve ilelebette semalardan eksik olmaması için gece gündüz dua ettiğimiz, Merhum Mehmet Akif’in yazmış olduğu İstiklal Marşımızı hep beraber büyük coşkuyla söyledik. Şehitlerimizi yad ettik ve bu şehitlerin manevi huzurunda sizleri tekrar saygıyla, hürmetle selamlıyor, onların şefaatini Cenab-ı Hak cümlemizi manevi mahzar kılsın diyorum.”şeklinde ki konuşması coşkuyla alkışlandı.

Yaren Kültürünün bir parçası olan yaren türküleri söylendi. Yaren gençlerin yöresel folklor gösterileri adeta nefes kesti.

Organizasyon ilgilileri geceye katılan misafirlere etli pilav, ayran, Baklava ve kırk yıl hatırı olduğu ifade edilen acı kahve ikram etti.

FETHİ SATICI

Galeri
📆 22 Mart 2010 Pazartesi 10:41   ·   💬 2 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR