MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Manşet, Politika, Sağlık » Ayşe Jale Ağırbaş’ın muayene katkı paylarına ilişkin soru önergesi..

Ayşe Jale Ağırbaş’ın muayene katkı paylarına ilişkin soru önergesi..Demokratik Sol Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş  muayene katkı paylarına ilişkin soru önergesini Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a sordu ve düşüncelerini şu şekilde dile getirdi;

Sağlık hizmetlerini özelleştirmeyi hedefleyen ve her kademedeki sağlık kuruşlarında muayene olmayı paralı hale getirerek sosyal devlet olma özelliğine aykırı politikaları devreye sokan Hükümet, vatandaşları hem maddi hem de manevi olarak mağdur etmektedir.  Yüksek muayene ve ilaç katılım payı nedeniyle, çalışanlar hastaneye gitmeye tereddüt eder hale gelmişlerdir. Yıllarca devletine prim ödeyen emekliler ise kendilerini kandırılmış hissetmektedirler. Hükümet, muayene katılım payı ücretlerini yüzde 650 oranında arttırarak, ilaçta devletin ödediği payı düşürüp hastaların ödediği payı yükselterek hastalanan vatandaşların sağlık hizmeti almasının önünü dolaylı olarak kesmek istemektedir. Diğer yandan birçok ilaç ödeme kapsamından çıkarılmış, ilaçların biyoyararlılık ve biyoeşdegerlilik kontrolleri yapılmadan düşük fiyatlı ilaç uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulamalar vatandaşın sağlık hizmetini almasını engellemenin yanı sıra, iyileşme süresini arttırarak, hastalıklarının vahim seviyeye ulaşmasına neden olmaktadır.

1. Son bir yılda sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısı kaçtır? 2008 ve 2009 yıllarında vatandaşların başvurdukları sağlık kuruluşlarının dağılımı karşılaştırmalı olarak nasıl gerçekleşmiştir?

2. 2009 yılı içerisinde vatandaşlardan alınan muayene katılım payının tutarı ne kadardır? 2008 yılına göre muayene katılım payında gerçekleşen artış, emekli maaşındaki ve memur maaşındaki artışın ne kadar üzerindedir?  

3. Emekliler aldıkları düşük maaşın büyük kısmını muayene ya da ilaç katılım payı ücreti olarak devlete geri ödemek zorunda kalmaktadırlar. Yıllarca ülkeye emek vermiş, prim ödemiş emeklilerden katkı payı alınmaması yönünde bir çalışma yapmayı düşünmekte misiniz?

4. Sosyal devlet olmanın gereği olan sağlık hizmetlerinin parasız olmasını gerçekleştirecek sağlıkta dönüşüm programını ne zaman uygulamaya sokacaksınız?

📆 23 Mart 2010 Salı 09:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR