MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Belediye, Flaş, Sağlık, Toplum » Kartal’da engellilerin hayatını kolaylaştıracak çalışmalar

Kartal’da engellilerin hayatını kolaylaştıracak çalışmalarYaptığı çalışmalarla Kartalda yaşayan engellilerin yaşam şartlarını yükselten Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi Kartal’a engel yok sloganıyla” çıktığı yolda engelleri tek tek aşıyor.Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi yaptığı çalışmalarla Kartalda yaşayan engellileri her alanda destekliyor. 2009 yılında çalışmalarına başlayan Engelliler birimi, engelli vatandaşların ve ailelerinin yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlara destek olmak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

 

“Kartal’a engel yok” sloganıyla yola çıkan ve Kartal’da yaşayan engellilere sunulacak hizmetlerin planlanmasında büyük çalışmalara imza atan Engelliler Koordinasyon Birimi, Kartal genelinde yapılan çalışmaların etkili olması amacıyla envanter çalışmalarını da hız kesmeden devam ettiriyor.

Kartalda yaşayan engellilerin ve ailelerinin taleplerini,  önerilerini karşılama noktasında büyük çaba sarf eden Kartal Belediyesi Engelliler Birimi faaliyetlerini özveri ile sürdürüyor. Engelli vatandaşlara yönelik sosyal, kültürel ve eğitim alanında yaptığı çalışmalar dışında engellilerin istihdam edilmesi konusunda da faaliyet gösteren birim, ayrıca hukuksal danışmanlık ve resmi hizmetlerde de aracılık sunuyor.

Hastane ya da sosyal gereksinimleri karşılamak için nakil araca ihtiyacı olan engellilere randevu ile hizmet veren birim, ev ziyaretleri yaparak medikal (hasta alt bezi, manüel ve akülü araç, pansuman malzemeleri gibi) yardımlar da yapıyor. Ayrıca eğitim ve psiko-sosyal danışmanlık hizmeti veren Koordinasyon birimi, önemli gün ve haftalarda yaptığı etkinliklerle engellileri sosyal hayata bağlıyor.

 

Özgür Uğur ve Ayhan Alkan yönetimindeki Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi yaptığı kültürel ve eğitici seminerlerle yurttaşları engellilere yönelik bilinçlendiriyor.

 İlk eğitim çağındaki öğrencilerden başlayarak bütün yurttaşlara engelliler hakkında periyodik olarak bilgilendirici toplantılar düzenleyen birim engellerin aşılması noktasında her kesimi duyarlı olmaya çağırıyor.

 

Engelli maaşı, evde bakım ücreti, İETT beyaz kart ve Başbakanlık engelli kimlik kartı gibi resmi yazışma ve görüşmeler ile de engellilere yön veren Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi, başvuru ve görüşmeler ile ilgili olarak hizmetlerini devam ettiriyor. İŞKUR tarafından verilen ilanları sürekli olarak takip eden birim, iş başvurusunda bulunan engellilere de bu konuda aracılık hizmeti sunarak, yönlendirme hizmeti sağlıyor.

İletişim: Petroliş Mah. Üsküdar Cad. Besimpaşa Sok. No:2 Kartal-İSTANBUL

Tel: 0216 586 99 94                      

E-posta:  engelliler@kartal.bel.tr

Galeri
📆 23 Mart 2010 Salı 16:21   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR