- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

THY Erzurum için artık (Taşımalı Hava Yolları) anlamına geldi!

Erzurum Havalimanı’nda son günlerde sıkça yaşanan uçuş iptalleri ve bilet fiyatlarının pahalılığı nedeniyle yolcuların büyük çoğunluğu Ankara ve İstanbul’a gitmek için komşu illerin havalimanlarını tercih etmeye başladı.

Kar yağışı ve sisli havanın etkili olmasıyla birlikte havalimanında ‘acil’ pistine mecbur bırakılan Erzurum’un havayolu ulaşımı felç oldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün geçen yıl ihaleye çıkardığı ve sonbahara yetiştirmeyi planladığı Erzurum Havalimanı pisti, bakım ve onarım işinin tamamlanmaması üzerine uçuşlar sekteye uğradı.

Sistemin yetiştirilememesi ve CAT2 sisteminin de sökülmesi yüzünden uçakların inip-kalkabilmesi için en az 3 bin 200 metre görüş mesafesine ihtiyaç duyulan Erzurum Havalimanı’nda uçak seferleri durma noktasına geldi.

Erzurumlular uçak seferlerinin iptal edilmesine tepki gösterirken alternatif çözüm komşu illerin havalimanları oldu. Erzurum Havalimanını kullanamayan vatandaşlar, karayolu ile Erzincan, Kars veya Trabzon’a giderek buradan uçakla seyahat etmeye başladı.

İlk tercih Erzincan

uçakları iptal olan vatandaşların ilk tercih ettikleri şehir Erzincan oluyor. Karayolu ile Erzincan’a giden vatandaşlar, “Erzurum’da hava muhalefeti dolayısıyla son günlerde uçak seferleri genellikle iptal oluyor. İnebilen tek tük uçakta ise yer bulmak imkânsız. Bulunabilen yerlerin fiyatları ile ateş pahası.  Bu yüzden artık Erzurum yolcuları Erzincan’dan uçuyor. Erzurum’dan Erzincan’a kara yoluyla gelip buradan havalimanından uçuyoruz” dediler.

Sadece gidiş değil

Erzincan Havalimanını yalnızca Erzurum’dan giden yolcular kullanmıyor. Şehir dışından Erzurum’a gelmek isteyen vatandaşların da tercihi Erzincan oluyor. Erzurum’a gelmek isteyen vatandaşlar, Erzincan havaalanına inerek karayolu ile Erzurum’a geliyor.

Diğer alternatif Kars

Bir diğer alternatif ise Kars havaalanı oldu. Dün uçuşların iptal edilmesi ile birlikte yolcular Erzurum’dan karayolu ile Kars’a taşındı. Pusula Gazetesi yazarı Vedat Refayeli’de taşımalı uçuş rotasına tabi olanlardan. Erzurum Ankara seferinin iptal edilmesi üzerine diğer yolcular ile birlikte Kars Havaalanına giden Refayeli, meşakkatli bir yolculuğun ardından uçuş gerçekleştirebildi. Vatandaşlar ile birlikte Kars yolunda sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Refayeli, “ malum kar kış kıyamet, insan ister istemez tedirgin oluyor. Ancak başka çaremiz de yok. İş dolayısı ile şehir dışına mutlaka çıkmamız gerekiyor. Yollarda heder olduk. Bizle birlikte gelen yaşı ilerlemiş vatandaşlarda vardı, tabi olarak etkilendiler. Ancak yapacak bir şey yok, yetkililerin bir an önce bu sorunu çözmelerini diliyoruz” dedi.

Erzurumspor’da gelemedi

Hafta sonu oynanan Adanademirspor maçının ardından Erzurum’a dönmek için yola çıkan mavi-beyazlılar meşakkatli bir yolculuğun ardından şehre dönebildiler. Adana’dan uçakla İstanbul’a geçen Erzurumspor kafilesi uçakların iptal olması nedeni ile Trabzon’a inmek zorunda kaldı. Trabzon’dan karayolu ile Erzurum’a dönen ekip, yolda sis ve fırtına nedeni ile zor anlar yaşadı.

Manolya Bulut / Pusula Gazetesi