- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Hisse Senetleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hisse senetlerini kıymetli evraklar olarak nitelendirebiliriz. Şirketler, ortaklarına verdikleri bu kıymetli evrakları hisse senedi [1] olarak adlandırırlar. Halka arz olunan şirket hisseleri, yatırımcılar tarafından belirli bir bedel karşılığı alınabilir ve bu süreçte farklı işlemlerde kullanılabilir.Yatırımcılar tarafından alınan hisseler, alıp satarak işlem hacmini sürekli olarak değiştirebilirler. Nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyen şirketler, hisselerini borsaya uygun hale getirerek kaydettirirler. Halka açılan hisseler, yatırımcılar tarafından alınarak, şirkete nakit girişi olarak avantaj oluştururlarken yatırımcılar da şirketin kâr ortakları olarak hisse yükselişlerinden paylarını alırlar.

Hisse senetleri ilk olarak dünya deniz ticaretinin artmasına paralel olarak kullanılmaya başlandı. İlerleyen yıllarla beraber ticaret hacmi de genişleyince, hisse senedi alım satımı da hızla yükselişe geçmiştir. Ticarette sıkça kullanılmaya başlanan hisse senetleri, daha güvenli bir şekilde yapılmaya başlanması için borsalar kurulmuştur.

Hisse Senedi Neden Çok Fazla Tercih Ediliyor?

Borsalar aracılığı ile yatırımcı ve şirketler güvenli bir şekilde hisse senedi alım satımı yapabilmektedirler. Hisse senetleri hızlıca kullanılabilen likit konumunda olduğundan nakde çevrilebildiği için sıkça tercih edilen bir yatırım aracıdır. Şirketlerden hisse senedi alan yatırımcılar, şirkete hisseleri oranında ortak olurlar ve şirketlerin temettü ve sermaye artırımına katılmaya da kabul edilmiş sayılırlar.

İnternet kullanımının artması ile online ortamlarda borsaların belirlediği işlem saatleri aralığında kolayca ve hızlıca hisse senedi elde edilebilmektedir. Hisse senetleri sahibi olan yatırımcılar, ödedikleri ücret karşılında elde ettikleri hisseleri yine online ortamda satışa çıkararak nakde çevirebilirler.
Hisse senedi alım işlemleri öncesinde ve devam eden süreçte şirketlerin ve ekonominin verilerini iyi analiz etmek gerekir. Hisse senetlerinde meydana gelen dalgalanmaları, şirket yatırımlarını, ülke ve dünya ekonomisini yakından takip etmek, yatırımcıları olası risk durumlarından koruyabilir. Hisse senetleri için öncelikli adım iyi yapılmış bir analiz olmalıdır.

Türkiye’nin İlk 100’ü, BIST100

BIST 100 [2] endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören en büyük ilk 100 hisse senedinin ölçümlenmesini temel alan göstergedir. Türkiye’nin ilk 100 şirketinin hisse senetlerini bünyesinde barındıran bist100, hacimli yatırımcılar tarafından önemle takip edilmektedir. Borsanın yükseliş ve inişleri bıst100 şirketleri baz alınarak yapıldığı için bu endeks ekonomi dünyası açısından önem arz etmektedir.

Borsa İstanbul’da işlem gören paylar yılda 4 kez yeniden değerlendirme sürecine alınır. BIST 100 endeksinde yer alacak hisseler bu değerlendirme neticesinde net olarak belirlenir. BIST 100 endeksi; Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül, Ekim-Aralık olacak şekilde 3 ayda bir değerlendirme sürecine alınarak yeniden belirlenir. BIST 100 Endeksi seans süresince her 1 saniyede bir hesaplanır ve eş zamanlı olarak yatırımcıların takibine sunulur.