- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Kartal’da 50 bin öğrencinin gözleri tarandı

Kartal Belediyesi ve Maltepe Üniversitesi 50 bin öğrencinin gözlerini taradı.

Kartal Belediyesi ve Maltepe Üniversitesi Hastanesi işbirliğiyle Kartal’da bulunan okullarda gerçekleştirilen göz tarama kampanyası son buldu. Kampanya çerçevesinde Kartal genelinde 50 bin öğrencinin göz taraması gerçekleştirildi.

Kartal Belediyesi sağlık alanında yaptığı hizmetlere bir yenisini daha ekledi. Kartal İlçesi sınırları içerisinde bulunan bütün okullardaki öğrencilerin gözleri taramadan geçirildi. Ekim ayında başlayan kampanya çerçevesinde, Kartal genelinde 50 bin öğrencinin gözleri taranarak kusurları tespit edildi. Yapılan araştırmalar sonucunda öğrencilerin yüzde 10’unda kusur tespit edildi.  

 

İlköğretim ve liseler genelinde Maltepe Üniversitesi Hastanesinden Prof Dr. Sadık Şencan tarafından yapılan uygulamayla, öğrencilerin göz bozukluklarının giderilerek, okullarda başarı oranlarının yükseltilmesi amaçlanıyor. Yapılan göz taraması ile öğrencilerin yaşadığı göz rahatsızlıklarının tespit edilip, erken teşhis ile tedavi olanağı sağlanıyor.

Kampanya çerçevesinde göz taraması yapılan öğrencilerin göz bilgileri de arşivleniyor. İleri ki dönemlerde göz sorunlarının teşhis ve tedavilerinde fayda sağlayacak olan arşivleme sisteminde ayrıca okullardaki öğrencilerin ayrıntılı olarak göz bilgileri de yer alıyor.

Amacına ulaşan kampanya ile ilgili olarak Prof. Dr. Sadık Şencan’a teşekkür ziyareti gerçekleştiren Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mustafa Duman, öğrenciler için göz sağlığının çok önemli olduğunu ve bu konuda büyük hassasiyet gösterdiklerini söyledi. Kampanyanın başarılı bir şekilde son bulmasından dolayı da memnuniyetini bildirdi.

 

Yapılan kampanyanın faydaları hakkında açıklama yapan Şencan, Kartal ilçesinde yaşayan her insana eşit olarak bu hizmet ulaştırıldı, bunun sonucunda gözleri bozuk olanlar tıp fakültesine gelerek tedavi oldu ve bu sayede fakirlere de destek olunmuş oldudedi.

Kartal Belediyesi ve Maltepe Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen çalışmaların, sosyal ve ekonomik boyut kazandığını da sözlerine ekleyen Şencan, bu vesile ile insanların yaşam kalitelerinin de arttırıldığını belirtti.