- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Cam Boyama Nedir? Nasıl Yapılır?

Cam Boyama Nedir? Nasıl Yapılır?

Cam boyama, dekorasyonda sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Zanaat olarak da bakılan cam boyamanın, Antik Çağ’dan bugüne kadar uzanan bir yolculuğu vardır. Eskiden cam boyama ihtiyaca yönelik yapılırken, bugün hobi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Cam boyama yapılırken kullanılan malzeme az olsa da çok sabretmek gerekir. Başlanan boyama işlemi dikkatli ve sabırlı bir şekilde yapıldığında ortaya çok güzel sanat eserleri çıkar. 

Cam Boyama Nasıl Yapılır?

Cam boyamaya başlamadan önce bulundurmanız gereken malzemeler cam boyası, fırça, rölyef ve incelticidir.

Rölyef Boya Ne Demek?

Cam boyama [1] işlemi yapılırken rölyef boya kullanılır. Çünkü boyama işlemi çizgiler dahilinde yapılır. Rölyef boya sayesinde boyanmak istenilen resim ya da desen çizilir ve boyaya daha sonra geçilir. Rölyef boya uygulandıktan sonra kuruması 2 saati bulur. Kuruma işlemi sonrasında cam boyanmaya başlanabilir. Cam boyama çalışmasında bardak, tabak, cam şişe ya da kavanozlar tercih edilebilir. Cam yüzeye sahip olan her şey boyanarak hoş bir görüntü elde edilebilir.

Cam boyama çalışmasında planlama çok önemlidir. Boyanacak olan camın bir bardak olduğu düşünüldüğünde bu bardağın ne amaçla boyanmak istendiğine karar verilmelidir. Bu sayede boyanın rengi seçilmiş ve mekana uygunluğu sağlanmış olur. Cam boyası [2] tek renk kullanılacağı gibi yapılmak istenilen çalışmaya göre renklerin artırılmasına da gidilebilir. 

Cam Boyamada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Camı boyamadan önce nesnenin yıkanarak temiz bir hale getirilmesi gerekir. Eğer üzerinde leke veya toz varsa boyadan istenilen sonuç elde edilemeyeceğinden başarısız bir çalışma olur. Kullanılan fırça sentetik kıllı olmamalıdır. Çünkü bu tür fırçalar cam boyasını tam olarak tutmaz ve istenilen miktarda boya alınamadığı içinde renkler tam olarak oturmaz. Doğal fırçalar cam boyama çalışması için uygundur. Boyama çalışması farklı renklerle yapılacaksa her boya kullanımı sonrasında boyanın temizlenmesi gerekir. Fırça iyi temizlenmezse renkler birbirine karışabilir.

Cam boyamada kullanılan incelticinin görevi, yanlış ya da hata yapılan çalışmada boyanın silinebilmesini sağlamaktır. İnceltici, boya kurumadan önce yapılması gerekir. Evde sizde cam eşyalarınızı renklendirmek istediğinizde https://www.everydye.com/ [3] adresini ziyaret ederek istediğiniz kumaş boyası, porselen boyası, mobilya boyası ve cam boyasını seçebilirsiniz.