- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

DDNS Nedir? Ne İşe Yarar?

DDNS Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir ağ üzerinde olan ancak uzak lokasyonda olan sunucu, NVR ya da modem gibi cihazlara ulaşabilmek IP üzerinden mümkündür.  Bu IP’leri alabilmeniz için aylık belli bir ücret ödemeniz gerekir. Özellikle firmalar bu sistemi kullanırlar, çünkü bu sayede işlerini devam ettirebilmeleri mümkün olur. Bunun için internet servis sağlayıcıları firmalara bu hizmeti sağlar. Standart bir ağda IP adresi sürekli değişir. Dolayısıyla uzaktayken cihazın IP’si sürekli olarak değişeceğinden erişimde mümkün olmayacaktır.

Sabit bir IP için ücret ödemek istemiyor ya da servis sağlayıcısı bu hizmeti vermiyorsa bu durumda DDNS teknolojisi kullanılması gerekir.

DDNS,  Dynamic Domain Name Server yani dinamik alan adı sunucusu demektir. Sunucunuza göre ücretli ya da ücretsiz olabilir.

DDNS Nasıl Çalışır?

Dinamik alan adı sunucusunda iki taraf vardır. Bunların birincisi istemci ikincisi ise sunucudur. İstemci IP adresi değiştiği zaman yeni adresi sunucuya haber verir.  Eğer kullanılan cihaz bir modem ise bu özellik gömülü olarak bulunur. Cihaz modem değil de ufak bir bilgisayar ise bu durumda DDNS yazılımının kurulması gerekir. Kurulu olan bu yazılım bir ajan olarak çalışır ve IP adresindeki değişiklikleri otomatik olarak takip eder. Eğer ki IP’de bir değişiklik olursa bu durumda sunucuya hemen haber verir.

Longline SFP [1] modellerimizi inceleyebilirsiniz.

Kullanılan cihaz NVR ya da benzer bir ürün ise bu durumda modemde olduğu gibi DDNS özelliğinin var olan sistemde olması gerekir. Sunucu uyarıyı aldıktan sonra hemen gerekli olan güncellemeyi yapar.

DDNS Nasıl Yapılır?

Bu sistemden faydalanabilmek için mutlaka bağlanılacak olan cihazın DDNS teknolojisini destekliyor olması gerekir. DDNS özelliğine sahip olan modem üzerindeki port yönlendirilmesi yapılır. Bunun için modemin arka bölümünde yer alan IP adresi ile LAN cihazlarına uzaktan erişim sağlanabilir.

Longline Ethernet [2] modellerimizi inceleyebilirsiniz.

DDNS Faydaları Nelerdir?

Eğer hizmet alınan servis sağlayıcısı sabit IP vermiyorsa bu durumda uzaktan erişim sorunu DDNS cihazıyla çözülebilir.

Ücretsiz bir DDNS kullanıldığında aylık sabit ücret ödemek zorunda kalınmaz.   

İş yerinde ya da evde olunmadığında cihaza uzaktan erişim sağlanabilir. www.longlinestore.com [3] mağazamızı ziyaret ederek ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.