- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

İstanbul Sürücü ve Ehliyet Kursları

İstanbul Sürücü ve Ehliyet Kursları

İstanbul gibi hem yaya trafiğinin hem araç trafiğinin çok yoğun olduğu mega bir kentte araç kullanmak, küçük bir ilçede araç kullanmak gibi kolay değildir. Trafikteki bütün kuralları çok iyi bilmek gerekir. Kurallar çok iyi bilinirse, refleksleriniz gelişmiş ve direksiyon hâkimiyetiniz güçlüyse araç kullanmak her yerde kolaydır. İyi bir sürücü olmanın yolu iyi bir eğitim almaktan geçer. Ülkemizde ehliyet alma süreci sürücü kurslarında eğitim almakla başlıyor. Önce bir sürücü kursuna kayıt oluyorsunuz, teorik eğitim ve direksiyon eğitimi alıyorsunuz. Sonra da ehliyet sınavlarına giriyor ve başarılı olursanız ehliyet almaya hak kazanıyorsunuz. Nüfusu 15 milyona yaklaşmış İstanbul’da her yıl binlerce kişi ehliyet almak için başvuruyor. Bu yoğun talep nedeniyle çok sayıda sürücü kursu açılıyor ve faaliyet gösteriyor. Sınav başarıları çok yüksek İstanbul sürücü kursları [1] adayları en iyi şekilde sınavlara hazırlıyor. Trafikte küçük bir hata büyük hasarlara ve hatta ölümlere yol açabilir. Bilinçli sürücü olmak hem kendinize hem de topluma karşı bir sorumluluktur.

Trafiğin çok yoğun olduğu İstanbul’da sürücülerin bilinçli olması, kurs merkezlerinde verilen eğitimin kaliteli olmasına bağlıdır. Ayrıca İstanbul’da sürücü olmak oldukça da keyiflidir. Şehrin muhteşem güzelliklerini görmek için kendi aracınızla şehrin her noktasına gidebilir, rüya gibi şehir içi bir yolculuk deneyimi yaşayabilirsiniz. Muhteşem doğası, görkemli tarihi yapıları yanında zengin kültür ve sanat yaşamıyla da sadece ülkemizin değil dünyanın gözbebeği durumundadır. Hem tarih kenti hem de modern bir kent olmanın bütün ayrıcalıklarına sahiptir. Roma ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmış olan İstanbul bugün başkent olmasa da ülkemizin ticari hayatının başkenti konumundadır. Turizm alanında da ülkemizde birinci sıradadır. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist kenti ziyaret etmektedir. Ancak İstanbul birkaç günde gezilip görülecek bir kent değildir. Bütün güzelliklerini görüp yaşayabilmek günlerce sürebilir. Asya ve Avrupa kıtasına yayılmış olan kent yerleşimini Boğaziçi ve Haliç şekillendirir. Kentin simgelerinden biri olan Ayasofya Bizans dönemine ait bir yapıdır. Yerebatan Sarnıcı, Çemberlitaş Roma döneminin eserleridir. Galata Kulesi ise Cenevizlilerden kalma bir mirastır.

Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı ve daha birçok eser Osmanlı döneminin miraslarıdır. Boğaziçi Köprüsü, Fatih Mehmet Sultan Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray Tüp Geçidi ise modern kentin simgelerindendir. İstanbul, kültürel ve sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapması sonrası 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiştir. Günün her saati canlı ve yaşayan bir kent olan İstanbul doğal güzellikleriyle de büyüleyici bir kenttir. Kent geniş yolları, alt ve üst geçitleri, köprüleri, kaldırımları, bisiklet yollarıyla güçlü bir ulaşım alt yapısına da sahiptir. Kent trafiğinde sorunsuz bir sürüş yapmanın tek yolu bilinçli bir sürücü olmaktır. Bu nedenle İstanbul ehliyet kursları [2] oldukça önemli hale gelmektedir. Sürücü kurslarında toplam 34 saat teorik ders veriliyor. Trafik ve Çevre dersi 16 saat, İlkyardım dersi 8 saat, Araç Tekniği dersi 6 saat ve Trafik Adabı dersi 4 saattir. Direksiyon eğitimi ise önce eğitim parkurunda daha sonra da akan trafikte yapılıyor. Bu şekildeki direksiyon dersleri ehliyet sınıfına göre değişiyor. Ehliyet alma sürecine en iyi sürücü kursu [3] ile başlarsanız eğitim sonrası gireceğiniz sınavlarda mutlaka başarılı olursunuz. İstanbul’da sürücü kurslarına katılanlar elektronik sınavlara görebiliyor. Elektronik sınav için teorik eğitimler bittikten randevu alıyor, belirlenen merkezde sınava giriyorsunuz. 45 dakika süren sınavdan hemen sonra sonuçları öğrenebiliyorsunuz. İstanbul’da her yıl binlerce kişi kurslara katılıyor ve ehliyet alıyor.