- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

İyi bir garsonun özellikleri

İş yaşamı sonsuz bir umman. İnsanların kendi yeteneklerine, becerilerine göre çok değişik alanlarda çok değişik meslekler var. İnsanlar da hem kendi istemleri doğrultusunda, hem mevcut gerçekliklerine bağlı olarak, hem de kendi yetenekleri doğrultusunda farklı iş alanlarında çalışıyor. İşte dünden bugüne ölmeyen mesleklerden bir tanesi de garsonluk mesleği. Yani dünyanın neresinde olursa olsun eğer işinizde iyi bir garson iseniz restoranlarda, kafelerde, pastanelerde çok iyi maaşlar ile çalışabilirsiniz.

Bu alanda hizmet alımı yapan firmalar garson alımı [1] yaparken garsonlarda belli başlı bazı özellikler arıyor ve bu özellikler in başlıca olanları şunlardır:

Bu Donanımlara Sahip Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Garson olarak çalışacaklar ya da çalışmayı düşünenler üstte belirtilen donanımlara sahip olmak için öncelikle alaylı olarak bu işe girdiyse mutlaka bu alanda verilen workshoplara katılarak kendini mesleki alanda geliştirme yoluna gitmelidir. Bunun yanında eksik gördüğü alanlarda kendini geliştirmek için mutlaka gerekli olan adımları atmalıdır. Dış görünüşe dikkat etmeli, kıyafetlerinin temiz, ütülü olmasına özen göstermelidir. Ellerini sık sık yıkamalıdır. Gelişime açık olmalı ve eksik gördüğü yönlerini acilen giderme yoluna gitmelidir

Yeterince Donanıma Sahip Olan Garsonlar İş Nasıl Aramalı?

Tüm bu bilgilere istinaden eğer kendinizi iyi bir garson olarak görüyor iseniz ve bu alanda da yeterli düzeyde donanımınızın varsa mutlaka ilgili kariyer siteleri üzerinden ve büyük, kurumsal firmalara kariyer siteleri üzerindeki garson ilanları [2] ya da bizzat giderek başvuru yapmalıdır. Bizzat başvuru yaparken mutlaka özgeçmişini yanında bulundurmalı ve referans gösterebilmelidir.

Özgeçmişinde bilgiler eksiksiz ve doğru olmalıdır.
İş Ararken Nelere Dikkat Etmeli?

Tüm bunlara istinaden iş ararken mutlaka çok iyi araştırma yapılmalıdır. Sırf iş olsun diye girilmemelidir. Kendi beklentilerine uygun olan firmalarda çalışılmalıdır. Çalışma saatleri, ücretler ve diğer sosyal haklar öğrenilmelidir. Gerçekten mutlu olunacak firmalarda çalışmaya özen gösterilmelidir. Firma hakkında yeterli bilgiye sahip olunmalıdır.