- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Server Nedir – Harddisk Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Server Nedir – Harddisk Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Server Nedir?

Server yani diğer adıyla sunucu, bilgisayarlardaki kullanıcıların erişimini sağlayabileceği açık kaynakları çalıştıran bir bilgisayar terimine verilmiş olan isimdir. Server hizmet verdiği kullanıcıya göre belirlenir. Örneğin bir internet sitesinin sağlayıcısı görevini üstleniyorsa bu durumda web server olarak tanımlanabilir.

İlginizi Çekebilir : Sunucu Memory [1]

Harddisk Nedir?

Harddisk bilgisayar üzerinde bulunan verilerin saklanması ve depolanması amacıyla üretilmiş olan donanıma verilmiş isimdir. Bir bilgisayar ilk açıldığı zaman ihtiyaç duyduğu verileri bellek üzerinde geçici olarak saklar, diğer bir bölüm ise sürekli saklanması gereken verileri disk üzerinde depolar.

Harddisk Çeşitleri Nelerdir?

Harddiskler görevlerine ve üretim teknolojilerine göre ayrılmışlardır. Bunun için her harddisk birbirinden ayrı özelliklere sahip olabilir. Üretim teknolojileri ve ne amaçla kullanıldıklarını biliyor olmak, satın alırken özelliklerini bildiğiniz için faydalı olacaktır.

Server harddiski satın alınırken nasıl bir hizmet verileceğinin göz önünde tutulması gerekir. Eğer kapasitesi çok büyük bir server olsun isteniyorsa okuma yazma değerleri incelendikten sonra satın alınmalıdır. Diğer dikkat edilmesi gereken önemli husus ise I/O değeridir. Eğer serverda SQL veritabanı mevcutsa bu durumda bir veriye ulaşabilmek için ihtiyaç duyulan zaman önemlidir. Yani aynı serveri birden fazla kişinin kullanacağı göz önünde tutulduğunda çağrılan verilerin hızlı bir şekilde gelmesine imkan tanıyabilecek harddiskler satın alınmalıdır. 

Harddisk satın alınırken bağlantı teknolojileri, ısınma verileri gibi faktörlerinde göz önünde tutulması gerekir. Tüm bunlar ancak uzman görüşü neticesinde verilebilecek kararları içerir. Bunun için server harddisklerinin seçimi kolay değildir.

Kısacası server, bir sistemin en önemli parçasıdır. Özellikle web sitesi barındıran bir server ise bu durumda mutlaka üst düzey bir teknolojiye sahip olması ve bu teknolojinin sürekli olarak güncellenmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir : Sunucu Memory [2] Server ürünlerinden sipariş vermek için https://www.longlinestore.com [3] mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.