MENÜ ☰
23 Ocak Uğur Mumcu'yu anma Yol Koşusu
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Barış Manço 81300 Moda açıldı
Barış Manço 81300 Moda açıldı


Türkiye’nin “Barış Manço 81300 Moda” adıyla tanıdığı Barış Manço’nun Moda Kamil Paşa Sokakta bulunan Köşkünü Halk Bankası’ndan kiralayan Kadıköy Belediyesi, yaklaşık iki yıldır sürdürdüğü çalışmalarını tamamladı. Barış Manço’nun bestelerini yaptığı piyanosu, yurt dışından aldığı cam objeleri ve Manço’nun Ailesi’nin verdiği özel eşyaları, resim ve aksesuarlarıyla yeniden düzenlenen köşk, Barış Manço Evi açılışa hazır. Kadıköy Belediyesi, Barış Manço’nun evi’ni hayranlarıyla buluşturmak, halka açmak için Barış Monço’nun ailesinin isteği üzerine halen askerde bulunan oğlu Doğukan Manço’nun tezkere ile dönüşünü bekliyor. Kadıköy Belediyesi, evin resmi açılışını Manço Ailesi’nin isteği üzerine Doğukan Manço’nun da katılacağı 9 Haziran 2010 tarihinde yapacak.

 

    Barışın şarkılarının bulunduğu plak şeklinde masalar, “Adam Olacak Çocuk Köşesi”, Koltuğunda oturan “Süper Babaanne”  bahçesinde “domates-biber-patlıcan” ve “Arkadaşım Eşek” heykellerinin bulunduğu Barış Manço Evi Türkiye’nin ilk oyuncak müzesini açan Sanatçı Sunay Akın’ın danışmanlığında müze konseptiyle düzenlendi.  Duvarlarında ve yerlerde Barış Manço’nun şarkılarının notalarının bulunduğu Köşkün merdivenleri, piyano tuşları olarak tasarlandı. Manço’nun giysileri, takıları ve diğer eşyalarının birebir sergilendiği evin’in odalarında ise sadece Manço şarkıları çalınıyor.

 

   Köşk’ün basına tanıtımını yapan Kadıköy Belediye Başakanı Selami Öztürk,Barış Manço’nun evini 2 yıllık bir hazırlık aşamasından sonra müze haline getirdiklerini belirterek şunları söyledi:

   “Sevgili Manço’nun köşkünü müze haline getirerek,hem ona gönül borcumuzu ödemiş hem de Kadıköy’ümüze bir müze kazandırmış oluyoruz.Buraya gelen Barış’ın hayranları onun kişisel eşyalarını,müziklerini, bizzat kendisinin aldığı değerli objelerini bulacaklar.Onu çok daha yakından tanıyıp,bilinmeyen yönlerini de öğrenecekler.Barış çok yönlü,farklı yetenekleri olan bir sanatçıydı.Kendi tasarladığı kostümleri ve diğer eşyalarını da sergiliyoruz.9 Haziran’dan itibaren herkesi Barış Manço’nun evine,yeniden Barış Manço ile buluşturmaya bekliyoruz.”

Galeri
📆 29 Nisan 2010 Perşembe 13:58   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR