- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Besinlerin Vitamin Değeri Neden Düşüyor?

Market rafları daha parlak elmalar, daha kırmızı domatesler ya da aynı boyuttaki yumurtalar gibi görünüş olarak oldukça çekici ürünlerle dolu olmasına rağmen; bu güzel görünüş yiyeceklerin tadı ve besin değeri ile uyuşmuyor.

Portakallar 50 yıl öncesine göre daha az C vitamini içeriyor ve görünüşü harika olan soğanlar eskisi gibi aynı miktarda selenyum içermiyor. Bugünün ıspanağı, 40 yıl önceki ıspanağın yarısı kadar C vitaminine sahipken, brokoli artık neredeyse kalsiyum içermiyor ya da kara lahanada önceki yıllara göre %80 daha az magnezyum var. Besinlerin eskiye nazaran daha az besin değeri, daha az vitamin içermesi birkaç faktör ile ilişkilendiriliyor.

                Toprak

Toprak, tarımın temelidir. Dünya çapında FAO olarak bilinen Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, tarım teknolojisindeki gelişmeler ve nüfus artışına bağlı olarak artan talep, son 50 yılda toprak üzerinde artan bir baskı oluşturdu. Bitkileri iyi bir durumda yetiştirmek için sağlıklı topraklar gereklidir ve birçok ülkede devam eden yoğun tarımsal üretim, toprakların üretim kapasitesini tehlikeye atmıştır.

                Gübre Kullanımı

Yoğun tarımsal üretimden maksimum verim elde etmek için üretim araçlarının yoğun bir şekilde kullanıldığı bir tarımsal üretim sisteminde, gıdanın kalitesi üzerinde büyük etkisi olan kimyasal gübre ve tarım ilaçları kullanılmaktadır. Daha kısa sürede daha hızlı üretim yapabilmek için çiftçiler, bitkinin alamadığı ya da almaması gereken bu maddelerden çok fazla miktarda kullanır. Toprakta bulunan mikro besinler, özellikle çinko, demir ve manganez, bitkilerde mevcut değilse; bu maddelerin gıdalarda bulunması da mümkün olmayacaktır. Bu durum ise daha az tat ve aroma, daha düşük vitamin ve mineral değerleri ile sonuçlanır.

                Muhtemel Çözümler

Belirli türde ve belirli kalite standartlarına sahip gübre kullanmak veya verimliliği artırmak amacıyla uygulanan genetik modifikasyonlardan vazgeçmek, ürünlerin besin içeriğinin çok daha iyi olacağını garanti edemese de organik tarım geleneksel çiftçiliğin yarattığı sorunları azaltabilecek bir alternatiftir. Kimyasallar veya genetiği değiştirilmiş organizmalar kullanmadan doğal kaynakların optimal kullanımına dayanan bu tür bir tarım, toprak verimliliğinin yanı sıra gıdaların kalitesinin de korunmasına yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir vücut için en önemli faktörlerden biri beslenmedir. Sağlıklı beslenirken sizlere yardımcı olabilecek takviye edici gıdalara [1] ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, https://www.orzax.com/ [2] adresine göz atabilirsiniz.