- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

2021 Ramazan İmsakiyesi: İftar ve Sahur Saatleri

2021 sahur ve iftar vakitleri, her bir il için farklı saatler üzerinden tanımlanan, orucu açmak ve oruca hazırlanmak için bilinmesi gereken vakitlerdir. 2021 iftar ve sahur saatleri her bir il için güneşin doğuş ve batışı kıstas alınarak belirlenmiştir. İllere göre saat değişimlerinin yaşaması sebebi ise her ilin coğrafi konumuna, enlem ve boylamlarına göre güneşin batış ve doğuşunu farklı zamanlarda gözlemlemeleridir.

İstanbul İftar ve Sahur Vakitleri

İstanbul’un sahur, iftar vakitleri şu şekilde sıralanır:

Bu saatlerde belirtilen tarihlerde İstanbul’da sahur ve iftar yapılacaktır.

İşte Ramazan ayı İstanbul iftar vakti [1]

Ankara İftar ve Sahur Vakitleri

Ankara için sahur, iftar vakitleri şunlardır:

Bu saatlerde sıralanan tarihlerde Ankara’da sahur ve iftar yapılacaktır.

İşte Ramazan ayı Ankara İftar Vakti [2]

İzmir İftar ve Sahur Vakitleri

İzmir için sahur, iftar vakitleri şu şekildedir:

Belirtilen tarihlerde ilgili saatlerde İzmir’de iftar ve sahur yapılacaktır.

Kocaeli İftar ve Sahur Vakti

Kocaeli sahur, iftar vakitleri, Ramazanın ilk günü 13 Nisan için sırası ile 04:30 ve 19:46 olarak belirlenmiştir. 12 Mayıs’ta ise 03:36’da sahur ve 20:17’de iftar yapılacaktır.

Bursa İftar ve Sahur Vakitleri

Bursa için sahur, iftar vakitleri:

Tüm bu tarihlere ilişkin saatler Bursa için 2021 iftar ve sahur saatleri olarak belirlenmişledir.

2021 Ramazanda İlk İftar Yapacak İl Hangisidir?

2021 Ramazanda iftara saati en erken il, Hakkari olarak açıklanmıştır. Hakkari Ramazanın ilk günü olan 13 Nisan’sa saat 18:47 saatinde iftar vaktine girmiş olacaktır. 13 Nisan tarihindeki sahur vakti ise 03:44 olarak belirlenmiştir.

Hakkari 12 Mayıs tarihli Ramazanın son gününde saat 02:57’de sahur vakti içinde olacaktır. Hakkari’de 12 Mayıs tarihli Ramazanın son gününde son iftarı ise 19:14’de yapılacaktır.

2021’de İftarı En Geç Yapan İl Hangisidir?

2021’de en geç iftar saatine girecek il, Edirne olarak bilinir. Ramazanın ilk gün olan 13 Nisan tarihinde Edirne’de saat 20:00’da iftar yapılacaktır. Edirne’de 12 Nisan tarihinde ilk sahur ise 04:41’de yapılacaktır. Ramazanın son günü olan 12 Mayıs tarihinde Edirne’de saat 03:45’te sahur vaktine ve saat 20:32’de ise iftar vaktine giriş yapılacaktır.

İmsak Vakti Neye Göre Belirlenir?

İmsak vaktini belirleyen kriter, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da esas alınan güneşin, ufkun altında 18 derece konumuna yaklaşmasıdır. Bu dereceye göre güneşin 18 derece ile ufka yaklaştığı yer sabah şafağının başlangıcıdır. Güneşin hareketi, açısı ve illerin coğrafi koşulları ele alınarak 2021 iftar ve sahur saatleri belirlenir.