- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Sultanbeyli’de sağlık seminerleri devam ediyor

İlçe halkını sağlık konusunda bilgilendiren seminerler aralıksız devam ediyor.

Sultanbeyli Belediyesi, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı’yla birlikte her hafta düzenli olarak seminerler düzenliyor, vatandaşlar bilmeleri gereken önemli sağlık konularını konunun uzmanlarından öğreniyor.

Vatandaşların her geçen gün artan ilgisiyle devam eden seminerlerin bu haftaki konuları sigaranın zararları, hepatit ve anne sütünün önemi idi.

Belediye Sergi Salonu’nda düzenlenen seminerde, sigaranın içinde bulunan 4 binden fazla zararlı maddeye değinildi, vücuda verdiği zararlardan bahsedilirken akciğer kanseri ölümlerinin yüzde 90’ının sigaradan kaynaklandığı vurgulandı. Her yıl 100 bin kişinin hayatını kaybettiği sigaradan uzak durmanın hem sağlık, hem çevre, hem de ülke ekonomisi açısından önem taşıdığı söylendi.

Hepatit konulu seminerde hastalığın belirtileri, tedavi yöntemleri ve korunma yöntemleri anlatırken anne sütünün işlendi seminerde “anne sütü hayati önem taşıyor” dendi. Her bebeğin ihtiyaçlarına göre annenin sütünün farklılıklar gösterdiğine değinilirken anne sütünün kişiyi hem bebekken, hem de ileriki yaşlarda birçok hastalıktan koruduğu anlatıldı. Anne sütüyle beslenen bebeklerin IQ seviyelerinin 8 puan fazla olduğunun tespit edildiği söylenirken bebeğin ruhsal gelişimine katkısına değinildi.

Her hafta düzenlenen seminerlerde ayrıca yaz aylarının gelmesi sebebiyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi riskinden bahsediliyor, vücudun kene tarafından ısırılmasında yapılması gerekenler anlatılıyor. Uzmanlara göre, kene ısırılmalarında keneyi asla öldürmemek, bir cımbız yardımıyla çıkarmak ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor.