MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Flaş, Toplum » Tuzlalılar 30 Yıl Sonra Plaja Kavuştu
Tuzlalılar 30 Yıl Sonra Plaja Kavuştu


Tuzla Belediyesi’nin 6 ay önce sahildeki site sakinleri ile villa sahiplerinin yaklaşık 30 yıldır işgal ettiği sahil alanlarını halka açması, Tuzlalıların 30 yıl sonra denize girmesini sağladı. Bazı site ve villa sahiplerinin tel örgüler ve istinat duvarları çekerek yıllardır sahil bandını kapattığı için, Tuzlalılar 30 yıldan beri buralarda denize giremiyordu.

         

Sahildeki yıkımlar sonrası Tuzla Belediyesi tarafından gerçekleştiren, 1. Etap Sahil Çevre Düzenleme ve Bitkilendirme projesi kapsamında Tuzlalılar ilk plajına kavuştu. Tuzlalılar şimdi açılan bu plaja akın akın koşarken hiçbir ücret de ödemiyor. 120 kamyon kum dökülerek oluşturulan halk plajında; soyunma odaları, tuvaletler ve can kurtaranlar bulunuyor. Site ve villa sahipleri tarafından yıllardır set çekilen, vatandaşların kullanımına keyfi olarak kapatılan sahil bölgesi, halktan gelen yoğun istek ve şikayetler üzerine Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’yı harekete geçmişti. Tuzla Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 1. Etap Sahil Çevre Düzenleme ve Bitkilendirme Projesi kapsamında işgalden kurtarılan sahil şeridinde çalışmalar hala devam ederken, sonuçları da ilk meyvelerini vermeye başladı. Toplam 4 bin 300 metre uzunluğunda düzenlenecek olan plajın 250 metrelik ilk bölümü hizmete girdi. Tuzlalılar, son yılların en sıcak günlerini şimdi denize girerek geçirmenin keyfini yaşıyor.

SAHİLLER HERKESİN

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı halka açık mevcut sahil alanının 2,5 kilometreden 11,5 kilometreye çıkaracaklarını, proje tamamlandıktan sonra İstanbul’un kullanıma açık en uzun sahil şeridinin de Tuzla’da olacağını ifade etti. Plajın tamamen Belediyenin imkanlarıyla yapıldığını kaydeden Başkan Yazıcı “ Plajdan bütün vatandaşlar ücretsiz olarak istifade edebilecek” dedi. Proje kapsamında sosyal tesisler, spor tesisleri, yeşil alanlar ve yürüyüş parkurlarının da yapılacağını ifade eden Yazıcı “ Betonlama ve kumlama çalışmaları devam ediyor. Plajımızda 2 bin 500 metrekarelik kumsal alanda bin adet şezlong bulunacak. Plaj’ın güvenliği açısından bir de cankurtaran kulesi yaptırıyoruz. Deniz suyunun temizlik ölçümlerini yaptırdık. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bulguya rastlanmadı. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı içerisinde denize girebilir” dedi.

SAHİLİN YÜZDE DOKSANI VATANDAŞA KAPALIYDI

Tuzla Belediyesi, Hazine’ye ait olan ancak işgal edilen noktaları tespit ederek, işgali yapan villa sahipleri ve site yöneticilerine, 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nun ilgili 6. maddesine dayanarak, 20 gün öncesinden tebligat yaptı. Ancak site yöneticileri ve villa sahipleri, tanınan süre içerisinde işgali kaldırmayınca Tuzla Belediyesi harekete geçti. Zabıta, Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüklerine bağlı ekipler, halkın sahile inmesini engelleyen istinat duvarlarını, tel örgüleri ve demir korkulukları yıkarak 30 yıllık işgali son vermişti.  Yaklaşık 25 km’lik bir sahil bulunan Tuzla’da, halk bu sahillerin sadece 2.5 km’lik kısmını kullanabiliyordu.

Galeri
📆 04 Ağustos 2010 Çarşamba 11:09   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR