MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Manşet, Politika » Taşyürek, Kartal Belediyesi 2011 yılı yatırım bütçesini havuz yapımı için revize etti
Taşyürek, Kartal Belediyesi 2011 yılı yatırım bütçesini havuz yapımı için revize etti


Kartal Belediyesi’nin 2011 yılı Yatırım Bütçesi kalemlerinde revize yapıldı. 06 Ağustos Cuma günkü oturumda, 2010 Haziran meclisinden geçen yatırım bütçesinin Park ve bahçeler Müdürlüğüne ait 5 milyon TL tutarındaki Diğer Giderler kaleminin, 1 Milyon 320 bin TL tutarlık kısmı “heykel alımı ve onarımı, kereste ve kereste ürünleri alımı, kauçuk ve plastik ürün alımı, özel projelerde danışmanlık alımı, inşaat ve elektrik tesisatı malzemesi alımı, sulama tesisatı alımı, havuz yapımı gibi…” ödeneklere kaydırıldı.

CHP’li meclis üyelerinin bir kısmının bile anlam veremediği bu revize konusunda AK partili üyeler söz alarak tereddütlerini dile getirdiler.

Temel Yaz, “2011 yatırım bütçesinin belediye başkanı için yapılan konutun giderleri için revize edildiği konusunda endişelerim var…”

 

AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili ve Meclis Üyesi Temel Yaz konuya ilişkin yaptığı konuşmada bu gereksiz gibi görünen işlemin arka planında Belediye Başkanı için yapılacak konuta ilişkin harcamaların bulunabileceği endişesini taşıdığını ifade ederek,  “havuz yapımını” takip edeceğini belirtti.

Abubekir Taşyürek, “2011 yatırım bütçesinin bu şekilde revizesi şeklen çok anlamlı değil…”

 

Söz konusu meclis oturumunda Kartal Belediye Meclisi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Abubekir TAŞYÜREK ‘te görüşlerini açıkladı.

Öncelikle bütçenin “nereden neyin sağlanarak, nereye neyin harcanacağına ilişkin bir öngörü” olduğunu belirten Abubekir TAŞYÜREK, Mahalli İdareler Bütçe Ve Muhasebe Yönetmeliğine göre bütçede ihtiyaç halinde ek ödenek, yedek ödenek ve aktarma yapılabileceğini anlattı. Ancak bugün bölge bir ihtiyaç olmadığını çünkü henüz yapılan bir harcama bulunmadığını ifade etti. Harcama gerçekleşseydi o zaman aktarma onayıyla bu işlemin yapılabileceğini belirtti. Aktarmanın  “bütçenin herhangi bir tertibinde bulunan ve o hesap döneminde kullanılmayacağı anlaşılan ödeneklerden alınarak, ödenek ihtiyacı olan diğer gider tertiplerine veya yeni tertip açılarak yapılan ekleme” olduğunu belirten Abubekir Taşyürek, işin doğrusunun tahsis edilen harcamaların yapılmasından sonra aktarma yapılması oluğunu belirterek konunun meclis üyeleri ve dinleyiciler açısından anlaşılabilmesi için aktarmaya ilişkin yasal hükümleri de açıkladı.

Yönetimin gerekçelerini kabul ettiğimiz takdirde “sadece Park ve Bahçeler Müdürlüğünün değil, bütün müdürlüklerin bütçelerinin tashih edilmesi gerektiğini” belirten Abubekir TAŞYÜREK, “bu açıdan bakıldığında haziran ayında yatırım bütçesi meclisten geçerken yönetim dersine çalışmamış ve 2011 yılı yatırım bütçesinde daha uygulamaya bile geçilmeden revizyon ihtiyacı doğmuştur” dedi.

Bütün be nedenlerle yapılması çokta gerekli olmayan bir işlemin meclisin gündemine getirildiğini belirten Abubekir TAŞYÜREK “2011 yatırım bütçesinin bu şekilde revizesi hiç anlamlı değil, arka planında başka amaç olabilir” diyerek konuşmasını tamamladı.

Galeri
📆 13 Ağustos 2010 Cuma 16:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR