- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Tuzla’da komşular iftarda buluştu

Tuzla Belediyesi, Ramazan ayı boyunca on yedi mahallede düzenleyeceği sokak iftarlarının ilki Mimar Sinan Mahallesinde gerçekleşti. Yoğun katılımın gözlendiği iftarda Çocuklar, Ramazan Dedenin manilerini dinleyerek neşeli anlar yaşadı

Tuzla Belediyesi, şehir hayatının karmaşasına dalarak unutulan komşuluk ilişkilerini canlandırmak için hazırladığı sokak iftarlarının ilki önceki gün Mimar Sinan mahallesinde başladı.  Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, birçok kişinin aynı apartmanda oturduğu halde kapı komşusunu bile tanımadığı vurgulayarak “Bu anlamada mübarek Ramazan ayını bir vesile olarak görüyorum. Bu yıl iftar çadırlarından daha ziyade, aynı mahallede oturan komşuları aynı sofrada ağırlıyoruz. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, Ramazan ayının iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi. İftarın hemen ardından Dünya Sahnesi oyuncuları tarafından Orta oyunu ve hacıvat-karagöz oyunları çocukların yanı sıra yetişkinlerin de ilgi odağı oldu. Şerbet, Pamuk Şeker ve macun şekeri ücretsiz olarak dağıtıldığı programda  en çok ilgiyi gören Ramazan Dede oldu.

Nasrettin Hoca Kavuğu giyen Ramazan Dede, izlemeye gelen tüm çocuklara hediyeler dağıtırken, Ramazan ayı’nın önemini vurgulayan öğretici hikayeler anlattı. Program yarışmalarla son buldu.

SOKAK İFTARLARI PROGRAM ŞÖYLE

19 Ağustos Perşembe             Yayla Mahallesi

23 Ağustos Pazartesi               Aydınlı Toki

25 Ağustos Çarşamba                         Konaşlı

27 Ağustos Cuma                  İçmeler Mahallesi

29 Ağustos Pazar                   Evliya Çelebi Mahallesi

30 Ağustos Pazartesi  Orhanlı Mahallesi

31 Ağustos Salı                      İstasyon mahallesi

02 Eylül Perşembe                 Postane Mahallesi

03 Eylül Cuma                       Mimarsinan Mahallesi

04 Eylül Cumartesi                Akfırat Mahallesi

06 Eylül Pazartesi                  Tepeören

08 Eylül Çarşamba                 Orhanlı