MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Flaş, Toplum » Visoko’dan, İstanbul–Kartal Belgeseli..!
Visoko’dan, İstanbul–Kartal Belgeseli..!


Kartal Belediyesi’nin kardeş Belediyesi olan Visoko’dan gelen gazeteci heyeti İstanbul- Kartal konulu Belgesel çekimlerini tamamladı.

Kartal Belediyesinin 2010 yılı nisan ayında Kardeş Belediye olarak protokol imzaladığı Bosna Hersek’in Visoko şehrinden gelen gazeteci heyet İstanbul ve Kartal’ı tanıtacak belgesel çekti. İstanbul-Kartal ve buralarda ikamet eden Bosnalı yurttaşları anlatan belgesel Ramazan ayı içerisinde Visoko ve Bosna Hersek’te yayımlanacak.

Visoko RTV Televizyonundan bir ekip Kartal Belediyesi’nin konuğu olarak geldiği Kartal’da belgesel çekimlerini tamamladı.İstanbul ve Kartal’da bulunan Bosna Hersek göçmenlerinin yaşamları, ilişkilerini inceleyen ekip ayrıca İstanbul’da yaşayan yurttaşların kültürel, tarihsel ve geleneksel değerlerinin paylaşımını ve Kartal’ın tanıtımını kapsayan bir belgesel çekti.

Gazeteci Meliha Aliomeroviç, Mirha Ganiç ve kameraman Hasan Aliomeroviç’ten oluşan ekip 8-13 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Kartal Belediyesinin misafiri oldu. İstanbul ve özellikle Kartal’da yaşayan yurttaşlarının yaşamları ve etkilerini incelemek için belgesel çeken gazeteci heyetine Kartal Belediyesi tarafından tüm imkanlar sağlandı.

Kartal Belediyesi’nden iki personelin tercümanlık yaptığı gezi ve çekimlerde, Kartal Belediyesi ve projeleri de yer alarak Kartal’ın tanıtımında büyük rol oynadı. Projeleri yerinde inceleyen ekip, Büyükada Sosyal Tesis, Ekolojik Pazar, KEDV, Kadın Ürünleri Pazarı, Huzurevi, Dragos Yelken Okulu, Kartalspor, Halı Dokuma Atölyesi, Çocuk Gelişim Merkezi ve Belediyenin şirketlerini ziyaret ederek röportajlar yaptı.

Kartal’ın mimari ve kültürel yapısını da yakından inceleyen ekip, Maarifi Sultan, Hasan Tahsin, Yakacık, camilerini gezerek Kartal Cemevi ve Surp Nişan Ermeni Kilisesini ziyaret etti. Kartal Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezlerini de ziyaret ederek gezme fırsatı bulan ekip, Anadolu Yakasının en büyük hastaneler bölgesinde kurulan Ramazan çadırında da çekimler yaparak vatandaşlarla iftar açtı.

Kartal haricinde İstanbul genelinde de çekimler yapan ekip ilk olarak Pendik’te bulunan Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneğine gitti. Buradaki yurttaşlar ile hasret gidererek beraber olan belgesel ekibi, daha sonra tarihi yarımadada Dolmabahçe Sarayı başta olmak üzere Şişli ve çevresinde çekimler yaptı. Ekip son olarak Mustafa Sandal’ın eşi Emina Jahoviç ile görüşerek röportaj yaptı.

Galeri
📆 17 Ağustos 2010 Salı 17:16   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR