MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Büyükşehir, Ekonomi, Flaş, Politika » Kadıköy – Kartal Metrosu Kaynarca’ya kadar gidecek
Kadıköy – Kartal Metrosu Kaynarca’ya kadar gidecek


CHP’li meclis üyeleri,  Metronun Kaynarca’ya uzamasının finansmanına karşı çıktı

İBB Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Abubekir Taşyürek, “Hazinenin izni var, 2010 devlet yatırım programında yer alıyor, İstanbul ulaşımı için önemli bir yatırım, karşı çıkılmasını anlamak mümkün değil..”

 

İBB Meclisi’nin 12 Ağustos oturumunda görüşülen Kadıköy-Kartal Metrosunun Kaynarca’ya uzatılması için Hazine Müsteşarlığı izni alınmış dış finansman CHP’li üyelerin karşı çıkmalarına rağmen AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Metronun Kartal’dan Kaynarcaya uzatılması kararını alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce tünel kazı işlerinin başlatıldığı öğrenildi. Bu kapsamda 3 istasyon daha uzayacak olan Kadıköy-Kartal metro hattının, toplam 4,5 km. olan Kartal-Kaynarca bölümüne  3.800 m. tünel açılıyor.

Kartal – Kaynarca arası: 4,5 km.lik metro bölümünde, Yakacık, Pendik, ve Kaynarca’da olmak üzere 3 istasyon sayısı daha olacak. Bu hatta binen yolcular, Ünalan İstasyonu’ndan inerek, E-5 üzerinde Uzunçayır kavşağında yer alan Metrobüs durağına entegre olarak Avrupa yakasına geçebilecek. Ayrılıkçeşme istasyonundan ise,  Marmaray istasyonuna geçilerek buradan da boğaz tüp geçişi yoluyla karşıya geçmek mümkün olacak. Yakacık hattıyla da Sabiha Gökçen Hava Alanına ulaşılacak.

Konuya ilişkin olarak görüşlerine başvurduğumuz İBB Meclisi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Abubekir TAŞYÜREK, “İBB ‘nin Hazine Müsteşarlığı’ndan gerekli izni aldığını, proje bazlı dış kredilerin uzun vadeli ve uygun faiz nedeniyle çok talep gördüğünü ve uzmanlarınca tavsiye edildiğini belirterek, bütün bunlara rağmen, CHP‘li İBB Meclis üyelerinin Kadıköy-Kartal Metrosunun Kaynarca’ya uzatılmasının dış finansmanına karşı çıktıklarını doğrulayarak şunları söyledi;

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yazısı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisine gelen ve incelenmek üzere Komisyonumuza sevk edilen finansman talebini olumlu görüşümüzle meclisin takdirine sevk ettik. Kartal-Kaynarca Metrosu için dış finansman temini Mecliste Ak Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülmekte olan “Kadıköy-Kartal Metrosu İkmal İnşaatı”nın imzalanan kredi sözleşmesinin kullanımlarına devam edildiğini biliyoruz. Yaptığımız incelemede halen inşaatı devam eden “Kadıköy- Kartal Metrosu İkmal İnşaatı”’na ilave edilecek Kartal-Kaynarca kısmi için kullanılacak 150 Milyon EURO tutarındaki dış finansmanla ilgili olarak Hazine Müsteşarlığı’ndan izin alındığını ve söz konusu yatırımın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 2010 yılı Devlet Yatırım Programında yer aldığını da tespit ettik. Dolayısıyla “Kartal-Kaynarca İlave Kısmı” için 150 Milyon EURO tutarında dış finansman sağlanması hususu 5393 sayılı Belediye Kanunun ilgili hükümlerine ve ekonomik şartlara tamamen uygun. İstanbul halkı için bu denli önemli bir yatırımın finansman kaynağına karşı çıkılmasını anlamak mümkün değil. İstemeyiz anlayışının bir yansıması olduğunu düşünüyorum” dedi.

Galeri
📆 18 Ağustos 2010 Çarşamba 11:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR