MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Manşet, Politika, Sivil Toplum » Sivaslılar Vakfı’nın başkanı Muhsin Kaya referandumda ‘Evet’ demeliyiz.
Sivaslılar Vakfı’nın başkanı Muhsin Kaya referandumda ‘Evet’ demeliyiz.


İstanbul’da faaliyet gösteren Sivaslılar Vakfı’nın başkanı Muhsin Kaya, ‘Referandum için siyasi partilerin ortalıklara dökülerek ‘Hayır’ propagandası yapmaları yanlış ve anlamsız bir harekettir’ dedi.
Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyet tarihinde ilk defa TBMM’nin anayasa yapması ve her türlü siyaset dışı baskıya rağmen yapılan anayasaya referandum yolunun açılmasının ‘Vak’a-i Hayriyye’ olarak adlandırılmayı hak ettiğini belirtti. Muhsin Kaya, şunları kaydetti:
‘Demokrasinin şeklen yaşandığı, siyaset dışı kuvvetlerin zaman zaman kanlı müdahalelerle meclisi ve dolayısıyla halk iradesini ayaklar altına aldığı günlerin geride kalması umuduyla coşku içerisinde ‘Evet’ demeliyiz. Bu referandum için siyasi partilerin ortalıklara dökülerek ‘Hayır’ propagandası yapmaları yanlış ve anlamsız bir harekettir, boşuna zaman ve enerji kaybıdır. Referandumun red cephesinin çırpınışı ibretlik bir olaydır. ‘Hayır’da hayır vardır’ kampanyası, yıllarca demokrat geçinenlerin gerçekte militarizmin yerleşik hale gelmesinde nasıl rol oynadıklarını unutulmayacak bir şekilde resmetmektedir.’
Anayasa değişikliğinin kısmen olmasının önemli olmadığını, önemli olanın halkın temsilcilerinin hazırladıkları anayasanın halkın Oyuna sunuluyor oluşu olduğunu belirten Kaya, şöyle devam etti:
‘ve bu bir milattır. Biz kültürel amaçlı kurulan ve canla başla kültürümüze hizmet etmeye çalışan ve benzerleriyle yarışan bir kuruluşuz, siyasi hiçbir gayemiz yoktur ve anayasa için yapılan referandumu siyaset üstü bir olay olarak değerlendirmekteyiz. Anadolu’nun derin nabzının meydanlarda atmadığını en iyi bilenlerdeniz. Halk bu referandum vesilesiyle nasıl bir sağduyuya sahip olduğunu oylarıyla bir kere daha gösterecek ve ‘Hayır’ cephesine tarihi bir ders verecektir. Bu ders, ‘Hayır’ cephesinin gözleri kararmış siyasetçilerine ne zaman ve neye ‘Evet’ denmesi gerektiğini öğretecektir. Referandumdan sonra siyasette de büyük bir arınma yaşanacak, militarist teamüllere göbekten bağlı ve bu uğurda hukuku bile hiçe sayabilen siyasetçiler devrini dolduracaktır. Daha güzel günler ve daha güzel anayasalar için elbette ve sonuna kadar: Evet, Evet, Evet’ “ dedi.

📆 28 Ağustos 2010 Cumartesi 14:13   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR