MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Dikkat Çekenler, Flaş, Genel, Politika » Yönetime el koyan vatandaşlar, 12 Eylül Hatırası fotoğrafı çektirdi
Yönetime el koyan vatandaşlar, 12 Eylül Hatırası fotoğrafı çektirdi


 İSTANBUL(CİHAN)- Anayasa Değişik Paketi’nin oylanacağı Referandum’da ‘evet’ diyecek olan vatandaşlar, ‘yönetime el koydu’. Beyoğlu’nda buluşan buluşan eylemciler, İstiklal Caddesi üzerinde “12 Eylül Hatırası” panosu önünde fotoğraf çektirdi. İnternet üzerinden haberleşerek Beyoğlu Tünel girişinde buluşan vatandaşlar, referandumda ‘evet’ diyecek olma gerekçelerini basın toplantısı ile açıkladı.

Aydınlık bir Türkiye için, karanlık tünelin önünde buluştuklarını söyleyen Türkiye Evet Diyor Platformu Sözcüsü Ebubekir Kalkan, Anayasa değişikliğinin partiler üstü bir konu olduğunu söyledi.

Değişikliğin Türkiye’deki her vatandaşı yakından ilgilendirdiğini aktaran Kalkan, “Bu anayasa hepimizin ortak geleceğidir. Siyasi parti seçimi değil, vicdanlarımızı rahatlatacak bir yüzleşme sürecidir. Yepyeni, sivil, demokratik, sıfır ve sahibinden bir anayasanın ilk adımıdır.” dedi.

Anayasa değişikliklerinin 82 Anayasası’nın kurduğu yasakçı zihniyeti ortadan kaldıracağını ifade eden Kalkan, daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, daha çok eşitlik için yeni anayasaya ‘evet’ diyeceklerini açıkladı. Kalkan, “Değişiklerin Türkiye’ye, daha çok insan hakları sunuyor. Devletin yerine bireyi koruyor, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü savunuyor. 27 Mayısta, 21 Martta,12 Eylül’de, 28 Şubatta, 27 Nisan’da demokrasiye büyük darbe vuran zihniyeti ödüllendirmek yerine, tarihin çöplüğüne gönderiyor.” şeklinde konuştu.

Ben De Evet Diyorum Platformu Başkanı Ayhan Kıskaç da Anayasa değişiklik paketinin halk oylamasına sunulmasını partiler üstü, memleket çalışması olarak nitelendirdiğini ifade etti.

Verilecek ‘evet’lerin son askeri darbenin rövanşı niteliğinde olduğunu dile getiren Kıskaç, “Evet oyları ile ülkemiz büyük Türkiye; daha demokratik, daha özgür, daha ayakları yere basan, herkesin hukuk adına istediğini yapamayacağı, sorgulanacağı bir ülke olacak.” diye konuştu.

Yargıdaki kapalı devre diyaloğunun sona ermesi için ‘evet’ diyeceklerini aktaran Kıskaç, ‘evet’ deme gerekçelerinin şöyle sıraladı: “Anayasa Mahkemesi ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısının Avrupa Birliği standartlarına getirilmesi için, işkence yapanların yargılanması için, Türkiye’nin özgürleşmesi için, 24 saat kesintisiz demokrasi için evet diyeceğiz.”

Açıklamaların ardından katılımcılar, üzerinde “Millet yönetime el koydu” manşet haberi yer alan pano önünde ’12 Eylül Hatırası’ fotoğrafı çektirdi. Panodaki manşet haberin diğer yanında da 12 Eylül darbesi sonrası atılan ‘Ordu yönetime el koydu’ manşeti yer aldı.

Grup, fotoğraf çekiminin tamamlanmasıyla olaysız dağıldı.

Galeri
📆 30 Ağustos 2010 Pazartesi 15:05   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR