SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Engelli maaşı alanlara 2024 Kurban Bayramı ikramiyesi var mı? Açıklama geldi

Yayınlanma:
ABONE OL

2024 Kurban Bayramı ikramiyesi engelli maaşı alanlara verilecek mi? Engelli maaşı alanlara bayram ikramiyesi var mı?

Kurban Bayramı için geri sayım kurarken bir yandan da vatandaşlar bayram ikramiyesi ödemesinden kimlerin yararlanacağını merak ediyor. Engelli maaşı alanlarda Kurban Bayramı ikramiyesi ödemesi bekliyor. Şu anda Türkiye’de yüz binlerce vatandaş engelli raporuna sahip ve devlet tarafından sağlanan engelli maaşı ödemelerinden yararlanıyor. Peki engelli maaşı alanlara bayram ikramiyesi var mı? Kurban Bayramı ikramiyesi engelli maaşı alanlara verilecek mi?

ENGELLİ MAAŞI ALMA ŞARTLARI

Engelli maaşı, engelli bireylerin günlük yaşamlarını daha rahat sürdürebilmeleri için devlet tarafından sağlanan bir maddi destektir. Bu maaş, engelli bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve yaşam kalitelerini artırabilmeleri amacıyla verilmektedir. Engelli maaşı alabilmek için belirli kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Engelli maaşı alabilmek için şartlar şöyledir:

Engellilik Oranı: Engelli maaşı alabilmek için kişinin en az %40 oranında engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporuna sahip olması gerekmektedir. Bu rapor, tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmalıdır ve kişinin engellilik durumunu ayrıntılı bir şekilde belirtmelidir.

Gelir Durumu: Engelli maaşı alacak kişinin hane gelirinin belirli bir sınırın altında olması gerekmektedir. Bu sınır, sosyal yardım programlarına göre değişiklik gösterebilir. Gelir durumu, başvuru sırasında beyan edilmekte ve ilgili kurumlar tarafından değerlendirilmektedir.

Sosyal Güvence: Engelli maaşı alacak kişinin sosyal güvencesinin olmaması veya yetersiz olması gerekmektedir. Sosyal güvenceye sahip olan kişiler, belirli şartları taşımadıkça engelli maaşı alamazlar.

Yaş Sınırı: Engelli maaşı almak için belirli bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Her yaştan engelli birey, diğer şartları yerine getirdiği takdirde engelli maaşı alabilir.

ENGELLİ MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Engelli maaşı başvuruları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru sürecinde aşağıdaki belgeler gereklidir:

Engelli sağlık kurulu raporu

Kimlik fotokopisi

Gelir beyanı

İkametgah belgesi

Başvuru sürecinde, ilgili müdürlükler tarafından yapılan değerlendirme sonucunda uygun bulunan kişiler engelli maaşı almaya hak kazanmaktadır. Başvuru sonuçları, başvurunun yapıldığı kurum tarafından başvuru sahibine bildirilmektedir.

2024 YILI ENGELLİ MAAŞI NE KADAR?

2024 yılı için engelli maaşı miktarı, engellilik oranına göre değişiklik göstermektedir. %40-%69 oranında engelli olan bireylere 2024 yılında aylık 2 bin 797, %70 ve üzeri engelli olan bireylere ise aylık 4 bin 196 TL engelli maaşı ödeniyor.

ENGELLİ MAAŞI ALANLARA BAYRAM İKRAMİYESİ VAR MI 2024?

Devlet tarafından Her bayram öncesi emeklilere ve hak sahiplerine bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor. Sosyal yardım alan vatandaşlar da bayram ikramiyesi bekliyor. Bu gruplardan biri de engelli maaşı alanlar oluyor. Ancak engelli maaşı alanlara bayram ikramiyesi ödemesi yapılmıyor.

author avatar
kader gun

İlgili Haberler

Belediye
12 Temmuz 2024
Maltepe sahilinde park halindeki karavanlar kaldırıldı

Maltepe sahilinde kamuya açık alanlarda uzun süredir park halinde bulunan karavanlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Maltepe Belediyesi zabıta ekiplerince kaldırıldı. İBB, bir süre önce sahil şeridindeki kamuya açık alanlarda uzun süreli park halinde olan karavanların çekilmesi için ihbarda bulundu. Yazılı ihtarın ardından Maltepe Belediyesi de sahil şeridindeki ceplerde park halindeki araçlara tebligat astı. Uyarılara rağmen kaldırılmayan […]

Genel
12 Temmuz 2024
Kudreti ve Şifası Adından Geliyor! Türkiye’de Pek Bilinmiyor Ama Her Zerresi Şifa Dolu

Türkiye’de pek yaygın olmasa da kudret narı tam bir Şifa deposu. Bu tropikal meyve salatalığa benziyor ancak her zerresi fayda sağlıyor. Kudret narı, bilimsel adıyla Momordica charantia, son yıllarda popülerliği hızla artan bir bitki. Tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen bu bitki, özellikle sağlık üzerindeki olumlu etkileri ile dikkat çekmektedir. Geleneksel tıpta uzun yıllardır kullanılan kudret […]

Genel
12 Temmuz 2024
Adnan Oktar Suç Örgütünün 5 Milyar TL’ye Yakın Mal Varlığı Hazineye Geçti

Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü’ne yönelik Yargıtay kararı geçtiğimiz günlerde çıkmıştı. Karar sonrası örgüte ait 5 milyar TL’yi bulan mal varlığı hazineye geçti. Örgüt liderliğini Adnan Oktar’ın yaptığı, Adnan Oktar silahlı suç örgütüne yönelik Yargıtay kararı geçtiğimiz günlerde çıkmıştı. Adnan Oktar’ın binlerce yıllık hapis cezası onandı. Bugün de Adnan Oktar örgütü ile ilgili yeni bir […]

Genel
12 Temmuz 2024
Neslim ve İnanç Güngen Çifti Adliyeye Sevk Edildi

Güzellik Merkezi sahibi ve sosyal medya fenomeni Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngen adliyeye sevk edildi. Kuyu 8 operasyonları kapsamında geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan sosyal medya fenomeni ve Güzellik Merkezi sahibi Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngör beraberlerindeki 45 şüpheli ile beraber adliyeye sevk edildi. Gözaltına alınan isimler arasında bir MASAK müfettişi olduğu da ortaya […]